در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

درختان امام زاده اسحاق

چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱ اخبار گیلان
  • تصویر شماره درختان امام زاده اسحاق

طی روز‌های اخیر در فضای مجازی ویدئویی با عنوان روش قاچاقچیان چوب در جنگل‌های هیرکانی امامزاده اسحاق (ع) منتشر شده که این ماجرا را پیگیر شدیم.

 

جنگل‌ها و فضای سبز جزء سرمایه‌های هر کشوری شمرده می‌شود که مراقبت از آن‌ها در توسعه و آبادانی شهر‌ها اهمیت مهمی دارد ضمن اینکه نقش این نعمت‌های خدادادی و منابع طبیعی در سلامت جسم و روح انسان‌ها غیرقابل انکار است.

به دلیل این اهمیت قطع درختان از دغدغه‌های اصلی مردم است و همواره نسبت به این اقدام ناپسند حساس بوده و هستند، اینبار انتشار ویدئویی با عنوان روش قاچاقچیان چوب در جنگل‌های هیرکانی در امام زاده اسحاق شهرستان شفت نگرانی‌هایی در اذهان عمومی موجب شد که ماجرا را از مسئولان منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان پیگیر شدیم.

در این ویدیو که در فضای مجازی با عنوان پرده‌برداری از روش جدید قاچاقچیان چوب در جنگل‌های هیرکانی با توضیحات شخصی منتشر شده که شخصی در فیلم ادعا می‌کند که «اینجا امام زاده اسحاق در ارتفاع یک هزار و ۵۰۰ متری درختان را می‌برند و اینگونه جاگذاری می‌کنند، قیمت یک تکه از این چوب‌ها ۵۰۰ هزار تومان است.»

در ادامه این کلیپ بیان  می شود که مگر می‌شود از اره موتوری برای قطع درختان استفاده شود و کسی با خبر نشود، مسئولان از ظلمی که به محیط زیست و منابع طبیعی وارد می‌شود، بی خیال می‌گذرند.

در این ویدیو فرد مذکور همچنین می‌گوید: افراد سودجو با بریدن بخشی از درختان در انتظار خشک شدن و افتادن درختان کهنسال این منطقه می‌نشینند.

شیوه جدید قطع درختان و صبر و انتظار جنگل خواران (البته بنابر ادعای ویدئو منتشر شده) نشان از تغییر سبک بهره برداری افراد سودجو از پهنه‌های هیرکانی گیلان دارد که پیش از هر چیزی نیازمند تایید چنین ادعایی است.

از یک درخت تا کل جنگل؛ بزرگنمایی مجازی

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان بیش از ۵۶۴ هزار هکتار جنگل در ۲۹ حوزه آبخیزداری این استان وجود دارد که پایش و حفاظت از جنگل‌ها توسط نیرو‌ها "تقریبا هر ۲ هزار هکتار یک نیرو" به طور جدی انجام می‌شود.

میرحامد اختری می گوید با اطلاع از ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی بلافاصله نیرو‌های حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان برای بررسی دقیق از موضوع و بازدید میدانی به محل مربوطه در امام زاده اسحاق(ع) شهرستان شفت اعزام شدند.

به گفته وی در بررسی‌ها و بازدید‌های میدانی تنها همان یک درختی که در ویدیو منتشر شده با بریدن بخشی از آن آسیب دیده بود و بقیه درختان منطقه سالم بودند. این ویدیو را با هدف تشویش اذهان عمومی و ضربه زدن به منابع طبیعی منتشر کرده‌اند.

همانطور که از اظهارات متولیان منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان مشخص شد مورد مذکور تنها یک درخت بوده و مربوط به کل جنگل منطقه نیست، که البته بدور از هرگونه جوسازی نیازمند بررسی است، زیرا هر اصله از درختات جنگل‌های چند میلیون ساله گیلان حائز اهمیت است.

سرنخ‌هایی از متخلفان به دست آورده‌ایم

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان سرنخ‌هایی از متخلفان به دست آورده‌ایم ضمن اینکه در حال شناسایی هستیم. البته در گذشته نیز یک سری از افراد متخلف پرونده‌هایی با منابع طبیعی دارند که با آن‌ها برخورد جدی انجام گرفته و رای نیز صادر شده‌است.

اختری می گوید در این موضوع نیز ضمن شناسایی افراد با توجه به سرنخ‌های به دست آمده، برخورد‌های لازم با کمک دستگاه قضا انجام خواهد گرفت.

به گفته وی فردی که در این ویدیو توضیحاتی ارایه می‌دهد، در حال شناسایی این شخص هستیم به احتمال زیاد، این فرد نیز جز قاچاقچیان چوب بوده که به این طریق قصد تشویش اذهان عمومی را داشتند.

استان گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای حدود ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.

برچسب ها :
#درخت#محیط زیست
  ثبت آگهی رایگان