در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

مزایا و معایب فصد خون

یکشنبه ۲۱ فروردین ۱ سلامت
  • تصویر شماره مزایا و معایب فصد خون
  • تصویر شماره مزایا و معایب فصد خون

فصد خون چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟ 

فصد خون یکی از روش های درمانی در طب سنتی و طب مدرن است. در فصد خون نوعی برش در رگ های خونی به وجود می آید که از طریق آن زمینه ی تخلیه ی سموم از بدن حاصل می گردد. این روش درمانی در راستای درمان بیماری های مربوط به خون نظیر تنظیم میزان آهن، تولید سلول های خونی و کاهش کلسترول خون به شدت اثر بخش است. 

فصد خون چیست؟

چهار نوع خلط اعم از دم، بلغم، سودا و صفرا در خون بدن انسان وجود دارد که با عنوان اخلاط چهار گانه بدن شناخته می شوند. زمانی که تعادل موجود میان اخلاط تحت عوامل مختلفی بر هم می خورد، بیماری های مختلفی در بدن بروز پیدا می کند. 

هدف طب سنتی برقراری ایجاد تعادل میان اخلاط است. یکی از روش های برقرار کننده ی تعادل در میزان اخلاط چهار گانه در بدن، فصد خون است.

 

فصد خون یا رگ زنی یکی از روش های خون گیری در طب سنتی به شمار می رود. پس از طب ابوریحان بیرونی و ابوعلی سینا از فصد خون با عنوان تیغ زدن بر رگ با هدف خارج سازی خون زیان آور از بدن یاد شد.  

در فصد خون، نوعی شکاف در رگ های خونی بدن ایجاد می شود که با خارج شدن خون آلوده سبب دفع سموم از بدن می گردد.

 

طب سنتی معتقد است که فصد خون غلبه ی سودا را از بدن برطرف می سازد و مواد زائدی که در خون رسوب گذاری شده است را دفع می کند. 

عمل فصد خون با دو هدف کلی صورت می گیرد. هدف اول به کاهش عمومی حجم خون بیمار در خصوص کاهش غلظت و ترافیک خون اختصاص دارد. هدف دوم نیز جریان پذیری خون در مسیری دیگر برای رفع بیماری در ناحیه ی فصد است. 

نحوه ی انجام فصد خون

مناسب ترین زمان برای انجام فصد خون، فصول معتدل و گرم سال است. در واقع افراد در بازه ی زمانی فصول گرم تا معتدل سال دارای بهترین و نرمال ترین سیستم جسمانی هستند.

در گذشته، عمل فصد خون بر اساس تشخیص حکیم در نقاط مختلف بدن، به وسیله ی نوعی تیغ یا نیشر صورت می گرفت. 

 

به مرور زمان شیوه ی فصد خون تغییر روش پیدا کرد و تجهیزات پزشکی وارد عمل شد. در واقع در دنیای امروز عمل فصد خون با توجه به مزیت هایی که در بدن دارد در مراکز طب سنتی و مراکز پزشکی قابل اجرا است. 

 

در راستای فصد خون پزشک متخصص روند عمل رگ زدن را برای بیمار شرح می دهد. سپس با اندازه گیری میزان فشار خون بیمار، از داروهای مصرفی فرد مطلع می گردد. 

به طور کلی دو نوع روش برای انجام فصد خون تعبیه شده است. 

 

روش اول

پس از اتمام معاینات اولیه، یک باند در خصوص ثابت نگه داشتن سوزن دور دست بیمار بسته می شود. سپس یک سوزن برای داخل کردن کانول در رگ مورد استفاده قرار می گیرد. 

یک کیسه در خصوص جمع آوری خون به کانول متصل است که خون زائد و آلوده در آن جمع آوری می گردد. 

 

روش دوم

دومین روش در راستای فصد خون به وسیله ی تیغ صورت می گیرد. در فصد خون به وسیله ی تیغ، موضع عمل با ماده ی بی حسی آماده ی فصد می شود. پس از بی حس شدن ناحیه ی مذکور، پزشک با تیغ بیستوری استریل، یک شکاف کوچک با اندازه ی 2 الی 3 میلی متر در ورید به وجود می آورد. 

در طی این روند، پزشک متخصص بالغ بر 21 مانور را در بدن اعمال می سازد که سبب خونریزی و دفع مواد زائد از بدن می شود. 

نواحی قابل اجرا در خصوص فصد خون در بدن

فصد 64 موضع در بدن انسان دارد که هر یک در خصوص یک بیماری خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

با این وجود فصد خون در اقصی نقاط بدن قابل اجرا است. در ادامه ی مبحث متداول ترین نواحی انجام فصد خون در بدن را ذکر می کنیم:

• فصد بینی

• فصد گوش

• فصد صورت

• فصد پا

• فصد دست راست

• فصد دست چپ

• فصد زیر زبان 

در اکثر موارد عمل فصد خون برای درمان فشار خون بالا، دفع غلبه ی سودا از بدن، برطرف سازی مواد کثیف در خون اعم از چربی، قند، اسید اوریک و اوره، تسکین درد های استخوانی، سیاتیک، درد پستان، جراحت و اسپاسم های شدید توصیه می شود.

 

مزیت های فصد خون در بدن

فصد رگ های خونی در خصوص اثر بخشی، نیازمند سه مرحله رگ گیری در بازه های زمانی مشخص است. مناسب ترین روش فصد به مدت سه مرتبه در بازه ی 14 روز است.

در ادامه مزیت های بهره گیری از فصد خون را بیان می کنیم:

• التیام درد  در رحم

• درمان سوء هاضمه

• کاهش فشار خون

• کاهش درد های کمر

• بهبود واریس

• بهبود درد بواسیر

• کاهش خونریزی های مزمن بینی

• درمان مشکلات زنان اعم از نازایی و قاعدگی نامنظم

• درمان هموکروماتیس یا کاهش مقادیر آهن در بدن 

چند مورد از مهمترین مزیت های بهره گیری از فصد خون 

رفع غلظت خون

در طب پزشکی غلظت خون معادل افزایش میزان هموگلوبین در خون برآورد می شود. غلظت خون عامل عدم خون رسانی مناسب به مغز محسوب می گردد که سبب بروز اختلالاتی نظیر سردرد، وز وز گوش، سرگیجه، خواب آلودگی و اختلالات بینایی می شود. 

غلظت خون، افزایش فشار خون را به دنبال دارد. در طی ارتقای میزان فشار خون، سطح اسید اوریک نیز در خون شدت پیدا می کند که در نهایت سبب بروز بیماری هایی اعم از سنگ کلیه و نقرس می شود. 

 

عملیات فصد خون، از طریق تخلیه ی سموم از بدن به پاکسازی عمومی می پردازد. در طی این روند، نوعی پاک سازی غدد لنفاوی و پالایش خون میسر می شود که در تعدیل میزان فشار خون تأثیر شگرفی ایجاد می کند. 

 

این روند باعث می شود تا میزان کلسترول خون در حالت عادی قرار بگیرد و تنظیم گردد. 

علاوه بر این، بیماران مبتلا به سرطان ملزم هستند تا از طریق شیمی درمانی در راستای ارتقای سلامتی اقدام نمایند. شیمی درمانی منجر به کاهش سلول های قرمز خون می شود. 

در این هنگام فصد خون با رگ گشایی باعث تحریک بدن می شود. در طی این روند بدن به تولید سلول های خونی می پردازد. 

تنظیم کننده ی میزان آهن در بدن

زمانی که بدن با جذب مواد مغذی غذا به ویژه آهن رو به رو شود، زمنیه ی شکل گیری بیماری هموکروماتیس به وجود می آورد. این بیماری به مرور زمان موجب تشکیل آهن بی حد و مرز در بدن می گردد که در صورت عدم درمان احتمال می رود در کارکرد اعضای مختلف بدن اعم از قلب و کبد اختلال ایجاد کند. 

 

فصد با پالایش عمومی خون، در سطح آهن موجود در بدن تعادل ایجاد می کند. در طی این فرایند بیماری هموکروماتیس نیز در مسیر بهبودی قدم می گذارد. 

لازم به ذکر است وجود آهن اضافی در بدن عوارضی مانند ناباروری در زنان، دیابت و ناتوانی جنسی به ویژه در مردان را به ارمغان می آورد. 

 

بهبود پلی سیتمی

بیماری پلی سیتمی نوعی اختلال خونی است که در طی آن مغز انسان در تولید گلبول قرمز افراط می کند. در این بیماری بی علامت، احتمال تولید فزونی پلاکت و گلبول سفید به وفور وجود دارد.

 

در واقع پلی سیتمی نوعی پر خونی به شمار می رود که در صورت عدم درمان سبب افزایش غلظت خون می گردد. با غلیظ شدن خون، جریان پذیری خون در رگ های کوچک دشوار می شود که در نهایت باعث بروز سکته ی قلبی یا انفارکتوس قلبی و لخته شدن خون می گردد.  

 

معایب فصد خون

شایع ترین عوارض فصد خون، به عارضه هایی اختصاص دارد که ناشی از خونریزی هستند. در واقع تخلیه ی خون موجب ضعف  و بی حالی در فرد می شود. ضعف بدن در اعضای اصلی بدن نظیر کبد، قلب و کلیه تداخل وارد می کند. 

 

از سری معایب فصد خون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• آسیب به بافت و سلول های عصبی

• ضعف نیروی بدن

• بی اشتهایی

• ضعف معده

• سوء مزاج

 

براساس عوارض ناشی از فصد خون، متخصصان این حوزه همواره توصیه می کنند افرادی نظیر سالمندان، کودکان، افراد مبتلا به تب، ساکنین مناطق سردسیر، افراد مبتلا به بیماری کبد و ضعف در معده از فصد خون خودداری کنند. 

وجه تمایز فصد خون با حجامت

عمل حجامت و فصد خون با یک هدف مشترک، پاک سازی خون در راستای ارتقای سلامت عمومی بدن صورت می گیرند. 

در روش خون گیری فصد، خون از رگ یا عروق اصلی خون گرفته می شود و احتمال بروز علائم بی حالی و ضعف جسمانی به وفور وجود دارد. عمل فصد با تخلیه ی سموم و خون غلیظ از اعماق بدن سبب تأثیر گذاری بر سیستم عمومی بدن و پاکسازی عمومی می گردد. 

 

علاوه بر این، فصد در راستای دفع خون غلیظ کمک شایانی به بدن می کند. 

این در حالی است که حجامت موضعی است و به وسیله ی موی رگ ها در قسمتی از بدن، عمل دفع خون را تکمیل می سازد. در واقع پزشک به وسیله ی باد کش کردن، خون های مرده ی بیمار را از یک ناحیه ی مشخص تخلیه می کند. 

لذا فرد حجامت شونده، کمتر دچار احساس ضعف و سستی می گردد. لازم به ذکر است در حجامت خون غلیظ دفع نمی شود. 

 

نکات ضروری در راستای فصد خون

همان طور که بیان کردیم مناسب ترین زمان برای انجام فصد خون، فصول معتدل و گرم سال در بازه ی زمانی صبح تا ظهر است. 

در ادامه برخی از توصیه های ضروری متخصصان در حوزه ی فصد خون را ذکر می کنیم:

• حدود 24 ساعت قبل از انجام فصد خون از مقاربت جنسی پرهیز کنید.

• فعالیت های سنگین ورزشی اعم از دویدن را حدود 12 ساعت قبل از فصد محدود کنید.

• حدود دو ساعت قبل از انجام فصد به مصرف غذاهای دارای طبع گرم اعم از عسل، ارده و شیره بپردازید.

• حدود سه روز قبل از فصد خون از مصرف غذاهای سودا زا نظیر فست فود، لبنیات و کله پاچه پرهیز کنید.

 

برچسب ها :
#طب سنتی
  ثبت آگهی رایگان