در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شنبه ۱۲ شهریور ۱ گردشگری
  • تصویر شماره شهر زیرزمینی کاریز کیش
  • تصویر شماره شهر زیرزمینی کاریز کیش
  • تصویر شماره شهر زیرزمینی کاریز کیش
  • تصویر شماره شهر زیرزمینی کاریز کیش
  • تصویر شماره شهر زیرزمینی کاریز کیش
  • تصویر شماره شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز در واقع مجموعه ای از تونل ها و قنات های حفر شده زیر جزیره کیش به منظور تامین آب شرب این جزیره است که در بازسازی اخیر تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری کیش شده است که میتوانید هنگام بازدید از آن سقف مرجانی ، فسیل های بسیار قدیمی و موزه ای که در زیرزمین تدارک دیده شده است را تماشا کنید. 

شهر زیر زمینی کاریز (به انگلیسی : Kariz Underground City ) یکی از جاذبه های گردشگری کیش است که شهر جهانی دارد. قنات کیش بیشتر از 2500 سال قدمت دارد و آب شرب ساکنین جزیره را تامین میکند. 

 

با وجودی که طول قنات کیش در مقایسه با سایر نقاط ایران زیاد نیست ولی با توجه به شیب کم جزیره نشان دهنده استفاده از پیشرفته ترین روشها برای هدایت آب است. 

کاریز در زبان فارسی به معنی قنات است و در گذشته برای انتقال آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار می گرفته است. 

 

این شهر در عمق 16 متری زیر زمین است که قدمتی 2500 ساله دارد و با تلفیقی از هنر ایرانی و طبیعیت زیبای جزیره ساخته شده است و نمایانگر تبحر معماری ایرانیان باستان می باشد.

ویژگی های منحصر به فرد آن ، مرجانی بودن ، جریان آب شیرین و هوای خنک زیر زمین و قف مرجانی با فسیلهای قدیمی است که این جاذبه گردشگری را تبدیل به یک اثر جهانی کرده است. 

 

شهر زیرزمینی کاریز در واقع شبکه آبهای زیر زمینی جزیره کیش است که امروزه تغییر کاربری داده است و به منظور جذب گردشگران مرمت شده ا ست و قسمتهای مختلف از جمله غرفه صنایع دستی ، رستوران سنتی و موزه در آن دیده می شود. 

ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز

سنگواره هایی با قدرمت 270 – 570 میلیون سال قبل در این شهر کشف شده است. 

سقف شهر پوشیده از صدف و مرجان های دریایی با قطر 7 متر است که نشان میدهد زمانی بستر آب دریا بوده است. شما میتوانید هنگام قدم زدن در شهر کاریز ، صدها  فسیل آبزیان را به راحتی ببینید.

 

آزمایشهای دانشگاه مونیخ آلمان روی تعدادی از این فیل ها قدمت آن ها را بین 530 – 570 میلیون سال تخمین زده  است. 

فسیل لاکپشت قدمت بیش از صدها میلیون سال در این شهر دیده می شود. 

سایر دیدنی های شهر کاریز عبارتند از :

- موزه خلیج فارس

- پایاب کهن کاریز

- لایه های مختلف زمین

- چاه های کاریز

 

این کاریز دارای دو رشته است که از دو طرف جزیره ف منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرد که بعد از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی شهر زیرزمینی می رسند و به سه رشته تقسیم می شوند.

آب بعد از شهر در یک رشته جریان دارد و به شهر قدیمی جزیره می رسد که در انتهای مسیر بازدید از کاریز قابل مشاهده است. 

در طول مسیر گذر آب ، 274 حلقه چاه برای برداشت آب حفر شده است که تعداد 74 چاه آن در مجموعه کاریز کیش قرار دارد. 

تصفیه خانه طبیعی آب کیش

آب کاریز کیش در اثر بارندگی های فصلی جمع می شود. مرجان های موجود در مسیر آبهای کاریز را تصفیه می کنند و سپس آب در لایه گل مارن قنات جریان پیدا میکند.

گل مارن نوعی گل رس است که حالتی نرم و انعطاف پذیر دارد و در معرض هوا خشک و محکم می شود. در مجموعه کاریز برای محافظت از این گل ارزشمند دیوارهایی جلوی آن کشیده شده است. 

 

از گل مارن علاوه بر استفاده درمانی برای درد مفاصل برای تولید آجر ، کوزه و سیمان استفاده می شود. 

در حدود قرن 5 – 6 هجری ، جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریان عمان بوده است و از آنجا که آب آشامیدنی در کشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت بسیار زیادی دارد ، کاریز کیش برای تامین آب شیرین اهالی و تجار بنا شده است. 

آب کاریز کاملا گوارا و قابل نوشیدن است. 

هوای خنک همیشگی در زیرزمین

یکی از مهم ترین ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز کیش ، هوای خنک دائمی در طول سال است که هیچ تغییری نمی کند. شما در هر فصلی از سال حتی در تابستان سوزان به جزیره کیش بروید زمانی که وارد فضای شهر زیرزمینی می شوید خنکی هوا را به صورت ملموسی حس خواهید کرد. 

هوای خنک زیر زمین باعث می شود که آب دمایی مناسب برای نوشیدن داشته باشد.

بازسازی شهر زیر زمینی کاریز کیش

مجموعه قنات کاریز با تغییر کاربری امروزه تبدیل به شهر زیرزمینی شگفت انگیز با وسعت بیشتر از 10 هزار متر مربع شده است. 

آب شیرین و هوای معتدل این قنات ها و بافت مرجانی و فیلی سقف آن کم کم نظر سرمایه گذاران را جلب کرد و این اثر تاریجی در شهریور 1378 احیا شد ولی این بار به جای قنات به عنوان شهری تاریخی و باستانی مرمت گردید و پذیرای بازدید کنندگان سراسر ایران و جهان شد. 

 

بانی اصلی مرمت این بنا مهندس حاجی حسینی بوده ، ایرانی مقیم آلمان است که بعد از 32 سال به ایران برگشته بود و با بررسی این  قنات و استفاده از سرمایه گذار خصوصی توانست پروژه احیای کاریز را کلید بزند و با استفاده از اصول معماری ایرانی ، مرمت های لازم را انجام دهد. 

 

هنگام مرمت روی منابع آب شیرین و کانال های آب محافظ قرار داده شد تا آسیبی به کیفیت آب نرسد. بعد از مقاوم سازی کاریز در طول مسیر ، بازارچه ، موزه ، رستوران سنتی برای رفاه حال مسافران ساخته شد تا گردشگران بیشتری را برای بازدید از کاریز ، ترغیب نماید. 

 

زمان بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش

شما همه روزه میتوانید از ساعت 9 صبح تا 10 شب از این مجموعه بازدید کنید. 

قیمت بلیط : 20 هزار تومان

آدرس : جزیره کیش ، بلوار میر مهنا ، حد فاصل میدان المگیک و میدان فارو ، شهر کاریز کیش.

برچسب ها :
#دیدنی های ایران
  ثبت آگهی رایگان