در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

سندروم واژن بی قرار

یکشنبه ۳۰ مرداد ۱ سلامت
  • تصویر شماره سندروم واژن بی قرار
  • تصویر شماره سندروم واژن بی قرار
  • تصویر شماره سندروم واژن بی قرار
  • تصویر شماره سندروم واژن بی قرار

سندرم تناسلی بی قرار (RGS) یک بیماری نادر است که در آن افراد حتی زمانی که تمایل جنسی ندارند، احساسات و حساسیت اندام تناسلی خود را دارند. RGS برای اولین بار به عنوان سندرم واژن بی قرار (PSAS) در یک مطالعه موردی در سال 2001 توصیف شد. با این حال، اکنون RGS یا اختلال برانگیختگی تناسلی پایدار (PGAD) نامیده می شود.

در اتاق خواب همه چیز به ترتیب خاصی اتفاق می افتد. شما به دلیل آنچه احساس می کنید، می بینید، بو می کنید، لمس می کنید و می شنوید تحریک جنسی می شوید. بدن شما به تغییرات فیزیکی پاسخ می دهد. شما معمولا از نظر ذهنی هم هیجان زده می شوید.

 

اما گاهی اوقات برانگیختگی ممکن است بدون هیچ دلیلی اتفاق بیفتد. زمانی که هیچ چیز باعث تحریک احساسات جنسی نمی شود ممکن است هیجان زده شوید و حتی به ارگاسم برسید. این تغییرات می تواند خسته کننده و طولانی مدت باشد. به این وضعیت اختلال برانگیختگی تناسلی پایدار یا سندرم واژن بی قرار می گویند.

 

سندرم واژن بی قرار چیست؟

اختلال برانگیختگی عمومی مداوم یا PGAD نادر است. همچنین ممکن است آن را با نام سندرم واژن بی قرار شنیده باشید. تقریباً همیشه زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. تنها چند مورد در مردان گزارش شده است.

 

با سایر اختلالات برانگیختگی، شما در تحریک مشکل دارید. با PGAD شما به طور ناگهانی و دائمی هیجان زده می شوید. شما نمی توانید برانگیختگی خود را کنترل کنید. حتی اگر خود را به ارگاسم برسانید، احساسات به سرعت باز می گردند.

 

سندرم واژن بی قرار ( زمانی که شما به رابطه جنسی فکر نمی کنید اما برانگیخته می شوید) با بیش جنسی جایی که شما همیشه به رابطه جنسی فکر می کنید یا برای کنترل رفتار جنسی خود تلاش می کنید متفاوت است.

علائم سندرم واژن بی قرار

تحریک جنسی معمولاً مستلزم درگیر شدن حواس شماست. شما چیزهایی را احساس می کنید، می شنوید یا می بینید که شما را تحریک می کند ، اما با PGAD، شما برانگیخته می‌شوید، حتی اگر چیزی برانگیزاننده تمایل شما نباشد.

 

احساس برانگیختگی شامل افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی است که باعث تورم کلیتوریس و ضربان و تپش ناحیه تناسلی می شود. ترشحات واژن نیز افزایش می یابد. این احساسات می تواند ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها ادامه داشته باشد.

 

تجربه ارگاسم می تواند کمی تسکین لحظه ای ایجاد کند، اما علائم به سرعت برمی گردند. احساسات می توانند آنقدر طاقت فرسا باشند که حتی نشستن یا تمرکز کردن نیز دشوار است. همچنین ممکن است درد لگن، باسن یا پا داشته باشید .

 

مانند هر مشکل جنسی، این وضعیت می تواند ناراحت کننده باشد. می تواند روابط را متشنج کند. ممکن است خیلی خجالت بکشید که در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. این همچنین می تواند منجر به احساس افسردگی و اضطراب شود.

 

علل سندرم واژن بی قرار

پزشکان هنوز در تلاش هستند تا تمام علل احتمالی PGAD را پیدا کنند اما تنها برخی از این علل مشخص شده است:

- نگرانی های روانی، از جمله استرس

- عوارض جانبی دارویی، مانند داروهای ضد افسردگی

- عفونت های تناسلی

- مشکلات لگنی

- تغییرات هورمونی، از جمله توقف یا شروع هورمون درمانی پس از یائسگی

تحقیقات اخیر نشان می دهد که عصب ممکن است نقش داشته باشند. در یک مطالعه، چندین زن مبتلا به این عارضه کیست (کیسه های پر از مایع) روی عصب خود در نزدیکی پایه ستون فقرات خود داشتند. دیگری نقص نخاع داشت و دیگری فتق دیسک داشت.

راههای تشخیص سندرم واژن بی قرار

پزشک شما یک معاینه فیزیکی و یک ارزیابی روانی انجام خواهد داد. آنها در مورد سابقه پزشکی و جنسی شما با شما صحبت می کنند و از شما در مورد علائم شما می پرسند.

معمولاً آزمایشاتی برای بررسی سطح هورمون در خون خود خواهید داشت. احتمالاً یک آزمایش ویژه نیز دریافت خواهید کرد که جریان خون در اندام تناسلی شما را قبل و بعد از برانگیختگی اندازه گیری می کند. یکی از راه‌هایی که پزشک ممکن است این کار را انجام دهد، استفاده از دستگاهی به اندازه تامپون است که از نور برای اندازه‌گیری میزان گردش خون در دیواره واژن استفاده می‌کند.

 

همچنین ممکن است آزمایش هایی مانند EEG، سی تی اسکن ، یا ام آر آی را برای بررسی مسائل عصبی که می توانند باعث علائم شما شوند، انجام دهید. پزشک شرایطی مانند صرع ، سندرم تورت، سندرم پای بی قرار یا مثانه بیش فعال را بررسی می کند.

 

تشخیص PGAD مبتنی بر برانگیختگی است که:

- ساعت ها، روزها یا بیشتر دوام می آورد و به راحتی از بین نمی رود.

- به ارگاسم ختم نمی شود.

- مزاحم یا ناخواسته است.

- با فعالیت جنسی تحریک نمی شود.

- باعث ناراحتی می شود.

راههای درمان سندرم واژن بی قرار 

اگر پزشک شما بتواند علت خاصی را مشخص کند، آن را درمان خواهد کرد. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد کیست را بردارید یا مصرف دارویی را که باعث علائم شما می شود، متوقف کنید. اگر آنها از علت دقیق آن مطمئن نباشند، روی مدیریت علائم شما تمرکز خواهند کرد.

 

درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

- ماساژ لگن

- درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی

- بیوفیدبک

- درمان اضطراب ، از جمله درمان و داروهای ضد افسردگی

- داروهای بی حس کننده موضعی

- حمام یخ 

- طب فشاری

- داروهای ضد درد

- شل کننده های عضلانی

- واحد TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست).

- داروهای ضد تشنج

 

چشم انداز

پزشکان در تلاش هستند تا در مورد درک علل و درمان بیشتر بدانند. گاهی اوقات فقط تشخیص و دانستن اینکه بیماری شما نامی دارد می تواند به کاهش استرس و عدم اطمینان کمک کند. کار با پزشک اولین گام به سمت تسکین علائم و یافتن علت است.

 

برچسب ها :
#بیماری#زنان
  ثبت آگهی رایگان