در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

زایمام فیزیولوژیک

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱ سلامت
  • تصویر شماره زایمام فیزیولوژیک
  • تصویر شماره زایمام فیزیولوژیک
  • تصویر شماره زایمام فیزیولوژیک
  • تصویر شماره زایمام فیزیولوژیک
  • تصویر شماره زایمام فیزیولوژیک
  • تصویر شماره زایمام فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک به معنی حداقل دخالت دارویی پزشک یا  ماما و حداقل خطر و عوارض جانبی برای مادر و نوزاد در فرایند زایمان و در نتیجه بهبود سریعتر مادر بعد از زایمان است. 

زایمان فیزیولوژیک چیست؟

ترشح هورمون ها در دوران بارداری بدن را دچار تغییراتی می کند تا برای زایمان آماده شود ، این هورمون ها روی عضلات لگن ، کمر و شکم تاثیر می گذارد تا بتوانید به صورت طبیعی زایمان داشته باشید. 

 

در زایمان فیزیولوژیک پزشک هیچ دارویی به شما تزریق نمی کند و فقط شما را تحت نظر قرار می دهد تا بدنتان به صورت کاملا طبیعی و بدون دخالت دارو روند زایمان را انجام دهد. 

 

در صورتی که بارداری پر خطر ندارید از پزشک بخواهید که برای زایمان فیزیولوژیک شما برنامه ریزی کند و ورزش های مورد نیاز برای آمادگی بدن هنگام زایمان را انجام دهید و پیش از موعد به هیچ عنوان به بیمارستان نروید و حتما در مورد داروهایی که قرار است به شما داده شود سوال کنید. 

 

زایمان فیزیولوژیک خطر و عوارض کمتری برای مادر دارد بنابراین سعی کنید از ابتدای بارداری دستورات غذایی و ورزشی لازم برای آماده شدن بدن برای زایمان فیزیولوژیک را با دقت انجام دهید و در مورد پزشک یا ماما و بیمارستانی که زایمان فیزیولوژیک انجام میدهد تحقیق کنید و حتما با یک پزشک و ماما مجرب برای انجام زایمان فیزیولوژیک خود هماهنگی های لازم را انجام دهید و دستمزد او را مشخص کنید تا در هر لحظه برای زایمان شما در دسترس باشد. این حق شماست که با کمترین خطر و عوارض برای خود و فرزندتان ، زایمان کنید. 

تفاوت زایمان فیزیولوژیک و زایمان طبیعی 

زایمان فیزیولوژیک و زایمان طبیعی تقریبا یکی هستند و از طریق واژن انجام می شود ولی مهم ترین تفاوت آن ها در این است که پزشک هیچ دخالت دارویی در روند زایمان نخواهد داشت.

 

در یکی از انواع زایمان طبیعی که معروف به زایمان بدون درد یا زایمان اپیدورال است ، پزشک به قسمت انتهایی نخاع ، داروی بی حسی تزریق می کند و کم کم احساس درد از بین میرود ولی  مادر قادر به ایجاد فشار و انقباض برای زایمان است. 

 

در زایمان طبیعی ، زمانی که به بیمارستان مراجعه می کنید پزشک ممکن است با توجه به شرایط شما با تزریق آمپول فشار یا درد ، درد زایمان را القا یا تشدید کند. یا این که از روش هایی برای کاهش درد زایمان استفاده نماید. 

 

خانم های بارداری که روند بارداریشان کاملا طبیعی بوده است و با تغذیه مناسب و ورزش های لازم ، بدنشان را برای زایمان طبیعی آماده کرده اند و هیچ مشکل یا بیماری خاصی ندارند ، می توانند زیر نظر پزشک یا ماما خودشان زایمان فیزیولوژیک داشته باشند. 

 

در زایمان فیزیولوزیک پزشک دخالتی در روند زایمان ندارد و هیچ دارویی برای کاهش درد یا تسریع زایمان به مادر تزریق نمی کند فقط ماما با روش های غیر دارویی در صورت امکان درد شما را کاهش می دهد. 

زایمان در اب یکی از انواع زایمان های فیزیولوژیک محسوب می شود. 

مزایای زایمان فیزیولوژیک

در زایمان طبیعی پزشک به صورت پیش فرض از تزریق دارو برای کاهش درد استفاده کرده و روند زایمان را با تزریق دارو کنترل می کند ولی در زایمان فیزیولوژیک پزشک تا زمانی که مورد خطرناکی مشاهده نکند هیچ دخالتی در روند زایمان ندارد. به جز تزریق نشدن داروهای شیمیایی به بدن مادر ، سایر مزایای زایمان فیزیولوژیک عبارتند از : 

 

رشد کامل جنین 

خانمی که تصمیم دارد زایمان فیزیولوژیک انجام دهند تا لحظه آخر بارداری یعنی هفته 39- 40 صبر می کند بنابراین جنین کالا رشد کرده و نیاز به مراقبت های ویژه بعد از زایمان ندارد.

 

بهبود سریع تر بعد از زایمان

 بر خلاف زایمان طبیعی ،  در زایمان فیزیولوژیک دهانه رحم و واژن و ناحیه پرینه ( فاصله بین واژن و مقعد ) اغلب خانم ها دچار پارگی نمی شود و نیازی به بخیه نخواهد داشت . ولی در زایمان طبیعی اغلب پزشک ناحیه پرینه را با قیچی می شکافد و سپس بخیه می زند که احتمال عفونت و خونریزی بعد از زایمان را افزایش می دهد. پارگی های ایجاد شده در اثر فشار بیش از حد و تسریع روند زایمان طبیعی باعث می شود دوره بهبود بعد از زایمان طولانی تر شود. 

 

کاهش عوارض مصرف داروها 

داروهایی که در زایمان طبیعی برای سرعت بخشیدن به زایمان تزریق می شوند باعث افزایش انقباض رحم شده و ممکن است اکسیژن رسانی به جنین را مشکل کند .

این  داروها احتمال خونریزی شدید مادر بعد از زایمان را افزایش میدهد. در صورتی که دوز دارو زیاد باشد و دچار انقباضات بیش از اندازه در رحم شوید احتمال کنده شدن زود هنگام جفت و پارگی رحم وجود دارد. 

 

خطرات و ممنوعیت زایمان فیزیولوژیک

به طور کلی اگر پزشک به شما گفته باید امکان زایمان طبیعی ندارید ، امکان زایمان فیزیولوژیک هم برایتان وجود ندارد .

در مواردی که نیاز به القای زایمان داشته باشید امکان زایمان فیزیولوژیک وجود ندارد. 

سایر موارد که زایمان فیزیولوژیک ممنوع است عبارتند از :

ابتلای مادر به پرهاکلامپسی

خونریزی شدید مادر

پرولاپس بند ناف

بارداری 3 قلو و بیشتر

تبخال تناسلی

بیماری ریوی و قلبی مادر

اختلال در رشد جنین

قرار گیری غیر طبیعی جنین

اختلال لانه گزینی مثل جفت چسبنده یا جفت سر راهی

روش های کاهش درد در زایمان فیزیولوژیک

برای کاهش درد زایمان فیزیولوژیک از دارو استفاده نمی شود و با روش های غیر دارویی و تاثیرات روحی و روانی درد را کاهش میدهند از جمله :

 

آماده کردن شرایط روحی مادر 

پرسنل زایشگاه و ماما خودشان را به مادر معرفی کرده و جوی آرام به وجود می آورند تا اعتماد زن باردار جلب شده و از نظر روحی آرامش پیدا کند. 

 

حضور همراه 

در برخی بیمارستان ها امکان حضور همسر در کنار شما هنگام زایمان وجود دارد ضمن این که می توانید از قبل مامای همراه ، استخدام کنید تا هنگام زایمان بالای سر شما باشد و فرایند زایمان را شخصا انجام دهد. زنان باردار بسیار زودرنج هستند و فکر میکنند از حمایت لاز برخوردار نیستند ، در صورتی که اجازه حضور شوهرتان را نمی دهند حتما از وجود یک همراه و دوست کنار خودتان استفاده کنید. 

وضعیت قرار گرفتن هنگام زایمان برای کاهش درد 

برای کاهش درد زایمان میتوان وضعیت مادر را تغییر داد ، هنگام زایمان می توانید به حالت های زیر قرار بگیرید :

ایستاده و دست های خود را به دیوار تکیه دهید و وزن خود را به جلو بیندازید تا وزن جنین بیشتر به کمر وارد شود نه لگن . 

به صورت برعکس روی صندلی بنشینید و پاها را از قسمت زانو جلو بیاورید و از مامای همراهتان بخواهید که پشتتان را ماساژ دهد. 

زمانی که هنوز دهانه رحم کاملا باز نشده به حالتی مشابه سجده قرار بگیرید و زانوها و سرتان را پایین قرار دهید.

به پهلوی چپ خوابید ، زیر سر و زانوی خد بالش قرار دهید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید . بهترین حالت در طول زایمان و خون رسانی به جنین همین حالت است. 

 

ماساژ

با ماساژ مخصوص زایمان فیزیولوژیک میتواند درد را به صورت شگفت آوری کاهش داد. این ماساژ میتواند توسط همسر یا مامای همراه انجام شود. 

 

گرما 

استفاده از پتوهای گرم ، کمپرس آب گرم ، وان آب گرم یا دوش آب گرم میتواند درد در طول زایمان را کاهش دهد. گرما باعث افزایش جریان خون در ناحیه می شود که درد کمر ناشی از خستگی را کاهش داده و باعث آرامش و راحتی بیشتر می شود.

رایحه درمانی

با استفاده از رایحه های اسطوخودوس و برگاموت به ماد آرامش داده میشود .

 

روش لازما 

مادر با شل کردن عضلات و الگوی تنفسی ، انقباضات رحم را ضعیف جلوه می دهد. در این روش با تمرکز روی یک نقطه مرکزی مثل تابلویی زیبا ، راه های عصبی را مشغول نگه  می دارند تا کمتر به درد پاسخ دهند. خانم باردار باید در حین این روش یک گروه از عضلات را منقبض کرده و گروه دیگر را شل کند. 

 

روش برادلی 

در این روش شوهر از قبل آموزش می بیند و نقشی فعال در زایمان دارد و زن باردار را تشویق به شل کردن بدن و استفاده صحیح از تکنیک های تنفس می کند و با استفاده از تکنیک های کنترل تنفس و تنفس شکمی درد زایمان را کاهش می دهد. 

 

تکنیک تجسم خلاق 

تمرکز حواس و منحرف کردن حواس از درد  برای تسکین درد و فکر کردن به وسایل مورد علاقه طی انقباضات زایمان. 

 

تکنیک تنفس

تکنیک هایی از جمله تنفس پاک ، تنفس آرام ، تنفس متغیر گام به گام ، تنفس الگویی گام به گام و اصلاح شده که معمولا باعث پرت شدن حواس مادر از دید می شود و به او کمک می کند انقباضات خود را کنترل کند. 

 

موسیقی 

استفاده از موسیقی می تواند ریتم تنفس را آرام کرده و آرامش بیشتری هنگام زایمان ایجاد کند و در نتیجه اضطراب ، استرس و درد را کاهش می دهد. 

 

زایمان در آب 

در برخی بیمارستانها یک وان آب گرم وجود دارد که مادر در آن می نشیند ، آب درمانی باعث کاهش تولید آدرنالین و کم شدن اضطراب می شود و با افزایش سطح اکسی توسین و اندورفین باعث تحریک انقباضات رحم و کاهش احساس درد خواهد شد. 

استفاده از وان یا جکوزی باید طی فاز فعال زایمان باشد در غیر اینصورت باعث کند شدن و حتی توقف انقباضات موثر برای زایمان خواهد شد.

 

برچسب ها :
#بارداری#زنان
  ثبت آگهی رایگان