در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

میرزا کوچک خان جنگلی

چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰ مشاهیر
  • تصویر شماره میرزا کوچک خان جنگلی
  • تصویر شماره میرزا کوچک خان جنگلی
  • تصویر شماره میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی مشهور به سردار جنگل، یکی از چهره‌های برجسته تاریخ ایران است. وی در سال ۱۳۰۰ درگذشت و مقبره او، در شهر رشت، در قبرستان سلیمان داراب جای گرفته است. این مقبره را با الهام از معماری استان گیلان و معماری اسلامی ساخته‌اند و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معرفی آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل، در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب، در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب قرار دارد. این مقبره از جمله مکان های دیدنی رشت به شمار می آید. در اطراف قبر میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن و اسامی آن‌ها روی سنگ قبر آنان حک شده‌اند. در کنار قبر میرزا، آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی قرار دارد.

میرزا کوچک خان جنگلی کیست؟

میرزا یونس معروف به میرزا کوچک، فرزند میرزا بزرگ، در سال ۱۲۵۷ هجری شمسی در محله قدیمی استادسرای شهر رشت در خانواده‌ای متوسط به دنیا آمد. طبق گفته‌ اطرافیان، او مردی قوی بنیه با رنگ چشمان روشن و چهره‌ای بشاش بود و از نظر اجتماعی مردی باادب، فروتن، خوش‌برخورد، مومن به اصول اخلاقی، طرفدار عدل و آزادی و حامی مظلومان بود. پس از مقاومت چشمگیر جنبش جنگل در مقابل قزاق‌ها، این جنبش مجبور به عقب‌نشینی شد. میرزا به سمت کوه‌های خلخال در استان اردبیل گریخت؛ اماگرفتار بوران و طوفان شد. سرانجام زیر فشار سرما و برف در روز ۱۱ آذر ۱۳۰۰، میرزا کوچک خان جنگلی درحالی که تنها یار وفادارش، گائوک آلمانی معروف به هوشنگ را به کول گرفته بود، از پای درآمدند.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی کجاست؟

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در جنوب رشت، خیابان شیون فومنی، قبرستان سلیمان داراب قرار دارد. برای دسترسی در مسیر جنوبی شهر حرکت کنید تا به یخسازی رشت برسید. سپس به میدان رازی بروید. در میدان، به سمت خیابان شیون فومنی مسیر را ادامه دهید تا به شانزده متری سمیه برسید. قبرستان سلیمان داراب در این خیابان واقع شده است.

https://goo.gl/maps/ACDmu1peVpPbWQGg7

قبرستان سلیمان داراب

برخی از مشاهیر مدفون در گورستان سلیمان داراب عبارت اند از: میرزا حسین خان کسمایی، ابراهیم فخرایی، شیون فومنی، جهانگیر سرتیپ پور، دکتر محمود بهزاد و نصرت رحمانی. در کنار آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، مسجد سلیمان داراب قرار دارد. در این مسجد، آرامگاه یکی از عرفای گیلانی به نام سلیمان ابن دارائی عبسی شامی قرار دارد. این آرامگاه بسیار مورد توجه مردم رشت و به‌خصوص مردم این محله قرار دارد. مردم پس از نماز سری به آرامگاه این عارف می‌زنند تا فاتحه‌ای برای او بخوانند.

تاریخچه آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

چگونگی دفن سردار جنگل مشخص نیست؛ اما اولین بار بازسازی آرامگاه این بزرگ مرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران، در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی مطرح شد. طرح مقبره با توجه با اصول معماری سنتی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تهیه و به مرور به اجرا در آمد. در مرحله بعد طرح احداث مجموعه فرهنگی میرزا کوچک مد نظر قرار گرفت. در سال ۱۳۷۱ نیز توسط میراث فرهنگی گیلان، دیوار کشی و احداث سردری شایسته مقام میرزا انجام شد.

معماری آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

مقبره میرزا کوچک خان به‌صورت یک هشت ضلعی منظم است که از اشکال هندسی رایج در معماری سنتی ایران محسوب می‌شود. این بنا با الهام از معماری استان گیلان و معماری اسلامی، به مساحت ۴۰ متر مربع و ارتفاع ۹ متر ساخته شده است. عناصر تشکیل دهنده آن عمدتا آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی هستند و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با روحیات آزاد منشانه آن شخصیت مبارز است.

بازدید از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

همه روزه و در همه ساعات می‌توانید از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی بازدید کنید. این بازدید رایگان است و نیازمند پرداخت هزینه‌ای نیستید.

پرسش‌های متداول

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی کجاست؟

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در جنوب رشت، خیابان شیون فومنی، قبرستان سلیمان داراب قرار دارد.

چگونه می‌توانیم به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی برویم؟

برای دسترسی در مسیر جنوبی شهر حرکت کنید تا به یخسازی رشت برسید. سپس به میدان رازی بروید. در میدان، به سمت خیابان شیون فومنی مسیر را ادامه دهید تا به شانزده متری سمیه برسید. قبرستان سلیمان داراب در این خیابان واقع شده است.

آیا آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی ارزش ملی دارد؟

بله. آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در تاریخ  ۱۰ خرداد ۱۳۸۲، با شماره ۸۷۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

چه ساعاتی می‌توان از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی بازدید کرد؟

همه روزه و در همه ساعات می‌توانید از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی بازدید کنید.

 

  ثبت آگهی رایگان