در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

درد زایمان و چگونگی انقباضات و کنترل آن

دوشنبه ۲۸ شهریور ۱ زناشویی
  • تصویر شماره درد زایمان و چگونگی انقباضات و کنترل آن
  • تصویر شماره درد زایمان و چگونگی انقباضات و کنترل آن

شما وقتی احساس می کنید در حال زایمان هستید، خود را با مادر شدن وفق می دهید. نترسید، تجربه انقباضات بعد از زایمان کاملا طبیعی است و بخشی از بدن شما است که دیگر باردار نیستید.

این انقباضات اغلب شبیه دردهایی هستند که در اوایل زایمان تجربه کرده اید. اما این بدان معنا نیست که شما یک نوزاد دیگر به دنیا می آورید، این فقط راهی است که بدن شما برای کمک به کوچک تر شدن رحم و در نهایت بازگشت به اندازه طبیعی خود دارد.

انقباضاتی که پس از تولد تجربه می کنید، اغلب به آن دردهای پس از زایمان نیز گفته میشود، که به از دست دادن خون بیش از حد جلوگیری می کند.

 

چرا انقباضات بعد از زایمان اتفاق می افتد؟

در حالی که باردار بودید، اندازه رحم شما به 25 برابر اندازه معمولی رسیده است تا بتواند کودک در حال رشد شما را در خود جای دهد. هنگامی که کودک شما به دنیا آمد، باقی ماندن رحم شما در این اندازه منبسط شده ایمن نیست، بنابراین بدن شما یک فرآیند طبیعی به نام انفولشن را شروع می کند.

 

در طول این مرحله از چرخش، رحم شما ( تقریبا ) به اندازه طبیعی خود باز می گردد، معمولا تا زمانی که جنین شما شش هفته داشته باشد. دردی تجربه می کنید،که احساس انقباض و کوچک شدن رحم است.

 

این انقباضات پس از تولد ممکن است ناراحت کننده باشند، اما بخش مهمی از روند بهبودی  هستند. آنها به دفع هرگونه لخته خون کمک می کنند و رگ های خونی شما را فشرده می کنند تا از خونریزی پس از زایمان جلوگیری شود.

 

آنها اغلب شبیه دردهای قاعدگی هستند و اگر قبلا زایمان کرده باشید معمولا بدتر می شوند. آنها در روزهای اول پس از زایمان در شدیدترین حالت خود هستند ، چه زایمان طبیعی داشته باشند و چه سزارین شده باشید.

معمولا متوجه خواهید شد که این انقباضات پس از زایمان وقتی کودک شما سه روزه است شروع به کاهش می کند. اگر دردهای شما واقعا شدید است یا به نظر می رسد بدتر می شود، برای مشاوره با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

 

چرا دردهای بعد از تولد در هنگام تغذیه بدتر می شوند؟

اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است که متوجه شوید که این انقباضات یا دردهای بعد از آن شدیدتر احساس می شود. این به این دلیل است که رحم شما به هورمون اکسی توسین بسیار حساس است که بدن شما در طول شیردهی ترشح می کند.

اکسی توسین، که اغلب به عنوان هورمون عشق شناخته می شود، انقباضات رحم را تحریک می کند و به همین دلیل است که درد اغلب بدتر به نظر می رسد. اما نکته مثبت این است که هرچه زودتر رحم شما به اندازه ای که باید باشد باز گردد، درد و ناراحتی زودتر متوقف می شود.

آیا اگر دردهای بعد از آن را تجربه نکنیم، طبیعی است؟

همه مادران درد را تجربه نمیکنند یا ممکن است آنقدر خفیف باشند که واقعا متوجه آن نشوید، به خصوص اگر قبل از بهبودی پس از زایمان از مسکن استفاده می کنید. اگر این انقباضات را احساس نمی کنید، به این معنی نیست که رحم شما کوچک نمی شود، ماما در طول ویزیت های پس از زایمان شما این موضوع را کنترل می کند و احساس می کند رحم شما کوچک تر شده است.

 

چگونه می توانیم درد ناشی از انقباضات بعد از زایمان را تسکین دهیم؟

برخی از زنان دریافتند که مصرف پاراستامول به رفع این دردها کمک می کند، به خصوص اگر آن را قبل از شیردهی مصرف کنند. با این حال، مطمئن شوید که دستورالعمل های مربوط به هر دارویی را دنبال می کنید و مراقب باشید که بیش از حد مصرف نکنید.

 

مطمئن شوید که به طور منظم به سرویس بهداشتی می روید. ما می دانیم که اولین دستشویی های بعد از زایمان طبیعی می تواند یک تجربه ترسناک باشد، به خصوص اگر به بخیه نیاز داشته باشید، اما مثانه پر می تواند در واقع مانع از انقباض رحم شما شود. ادرار کردن منظم به رحم کمک می کند تا کار خود را انجام دهد  و ناراحتی شما را کاهش دهد.

 

همچنین ممکن است دراز کشیدن با یک بالش یا یک پد گرمایی زیر شکم به شما کمک کند. ماساژ ملایم پایین شکم نیز می تواند کمک کند، اما اگر سزارین شده اید از انجام این کار خودداری کنید زیرا جای زخم شما همچنان در حال بهبود است. بلند شدن و راه رفتن در اطراف نیز مانند تمرینات تنفسی می تواند به شما کمک کند.

برچسب ها :
#بارداری#زنان
  ثبت آگهی رایگان