در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

غیبت دندانی

شنبه ۵ شهریور ۱ سلامت
  • تصویر شماره غیبت دندانی
  • تصویر شماره غیبت دندانی
  • تصویر شماره غیبت دندانی

شما انتظار دارید که کودک شما با تمام جوانه های دندانی که برای رشد مجموعه کامل دندان های شیری و دائمی نیاز دارد به دنیا بیاید، حتی اگر به وضوح در دهان کودک شما وجود نداشته باشد. اما گاهی اوقات، در طول رشد کودک، الگوها یا رویدادهای ژنتیکی خاصی می توانند شکل گیری دندان های زیر لثه را تغییر دهند. 

می دانید که هر انسانی مجموعه ای از 32 دندان دارد. اما آیا می دانستید که برخی از افراد با دندان های کمتری به دنیا می آیند؟ این وضعیت به عنوان هیپودنشیا یا غیبت دندان مادرزادی (CMT) شناخته می شود.

 

این یک مشکل رایج دندانی است که در آن دندان ها از دوران کودکی به طور طبیعی رشد نمی کنند. اگر دندان های دائمی از دست رفته مادرزادی در دهان شما وجود داشته باشد، می توان هیپودنشیا را تشخیص داد. عوامل دیگری که می تواند باعث غیبت دندانی شود بیماری لثه، پوسیدگی دندان و آسیب باشد.

 

برای آشنایی بیشتر در مورد درمان ، علل آن، مشکلات مرتبط و پیشگیری از غیبت دندانی در ادامه با ما همراه باشید.

 

علت غیبت دندانی چیست؟

شایع ترین علت هیپودنشیا وراثت است. غیبت دندانی ناشی از بیماری ارثی در درجه اول یک یا دو دندان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

شرایط محیطی و خارجی دیگری نیز وجود دارد که منجر به غیبت دندانی می شود. آنها به شرح زیر هستند:  

• مواجهه اولیه با عفونت های ویروسی و داروها

• وزن کم هنگام تولد

• سیگار کشیدن مادر

• افزایش سن مادر

• ضربه

• پوسیدگی دندان 

مشکلات و عوامل خطر مرتبط با غیبت دندانی چیست؟

دهان شما طوری طراحی شده است که 36 دندان را در خود جای دهد و با آن کار کند. بنابراین، از دست دادن مادرزادی دندان های دائمی، هماهنگی رشد طبیعی دندان را مختل می کند. این نه تنها باعث ایجاد مشکلات جسمانی می شود بلکه بر اعتماد به نفس شما نیز تاثیر می گذارد. دلیل آن این است که شکل غیرعادی دندان های شما هنگام صحبت یا لبخند برای افراد قابل مشاهده است.

 

بقیه دندان های شما در فضاهای خالی ایجاد شده توسط دندان های غایب شروع به جابجایی می کنند. این تغییر می تواند باعث مشکلات گفتاری، ناهنجاری در رشد استخوان و آسیب لثه شود. برخی از ناهنجاری‌های دندانی احتمالی ناشی از غیبت دندانی عبارتند از: نیش نابجا، تاخیر در رویش و شکل غیر طبیعی دندان‌ها. در بیشتر موارد  غیبت دندانی روی دندان عقل تاثیر می گذارد.

 

آیا می توانید از غیبت دندانی جلوگیری کنید؟

همه می گویند "پیشگیری بهتر از درمان است." اما مشکل اینجاست که اگر غیبت دندانی ارثی باشد شما نمی توانید کار زیادی برای جلوگیری از آن انجام دهید. اما شما می توانید با رعایت برخی اصول می توانید به از دست دادن دندان ها کمک کنید در ادامه با ما همراه باشید:

• از یک رژیم غذایی مناسب برای دندان استفاده کنید.

• مسواک زدن را به درستی یاد بگیرید.

• هر روز نخ دندان بکشید.

• نوشیدنی های اسیدی را محدود کنید.

• هنگام ورزش از محافظ دهان استفاده کنید.

• به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

راههای درمان غیبت دندانی چیست؟

درمان‌های غیبت دندانی معمولاً ترکیبی از ایمپلنت‌های دندانی و درمان‌های ارتودنسی هستند.

در اینجا 4 مورد از رایج ترین درمان های غیبت دندانی آورده شده است:

 

بریس های دندانی

درمان های ارتودنسی مانند بریس ها با حرکت دادن دندان ها برای درمان بعدی یا پر کردن شکاف CMT را درمان می کنند. هم کودکان و هم بزرگسالان را می توان با بریس درمان کرد. با این حال، دندان های از دست رفته در کودکان باید پس از بیرون آمدن دندان های شیری آنها و رشد کامل استخوان فک آنها درمان شود.

 

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان یک دندان است که از طریق یک پیچ فلزی در استخوان فک شما قرار می گیرد. این فرآیند فقط برای بزرگسالان و نه کودکان به دلیل رشد کامل استخوان فک در بزرگسالان یک فرآیند ایده آل است. این فقط به عنوان دندان طبیعی عمل می کند.

 

دندان مصنوعی

پروتزها کپی متحرک مجموعه دندان های شما هستند. شکاف دندان های از دست رفته را پر می کند و به شما در جویدن و صحبت کردن صحیح کمک می کند. همچنین ظاهر دندان شما را بهبود می بخشد.

 

بریج

بریج یک دندان مصنوعی است که جایگزین دندان از دست رفته و پیوند با ایمپلنت یا دندان دیگری می شود. به دو صورت ثابت و متحرک عرضه می شود.

 

 

پایان

چه به دلیل پوسیدگی دندان، بیماری لثه ، آسیب دیدگی یا به طور مادرزادی دندان از دست رفته باشد، با دندانپزشک در مورد گزینه های جایگزینی دندان غایب صحبت کنید.

هزینه درمان بسته به گزینه جایگزینی، تعداد دندان هایی که باید تعویض کنید و حتی مکان شما متفاوت خواهد بود.

 

برچسب ها :
#دهان و دندان
  ثبت آگهی رایگان