در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

پسوریازیس ناخن

چهارشنبه ۵ مرداد ۱ سلامت
  • تصویر شماره پسوریازیس ناخن
  • تصویر شماره پسوریازیس ناخن
  • تصویر شماره پسوریازیس ناخن
  • تصویر شماره پسوریازیس ناخن
  • تصویر شماره پسوریازیس ناخن

پسوریازیس ناخن یک بیماری خود ایمنی است. باعث تغییر رنگ، سوراخ شدن و تغییر در ناخن های دست و پا می شود. درمانی وجود ندارد، اما درمان ها می توانند علائم مرتبط را کاهش دهند. در این مقاله به صورت کامل درباره پسوریازیس ناخن توضیح داده ایم، با ما همراه باشید.

پسوریازیس ناخن چیست؟

پسوریازیس ناخن یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود سلول های پوست شما به سرعت تکثیر شوند. این نوعی پسوریازیس است که ناخن های انگشتان دست و پا را درگیر می کند. پسوریازیس ناخن معمولا همراه با بثورات پسوریازیس در سایر قسمت های بدن شما ظاهر می شود.

 

پسوریازیس ناخن چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هر کسی ممکن است به پسوریازیس ناخن مبتلا شود. با این حال، اگر شما:

- بالای 40 سال سن دارید.

- مرد هستید.

- پسوریازیس یا سابقه خانوادگی پسوریازیس داشته باشید.

- آرتریت پسوریاتیک دارند.

 

پسوریازیس ناخن چقدر شایع است؟

پسوریازیس ناخن شایع است. این بیماری بیش از 50 درصد از همه افراد مبتلا به پسوریازیس و حدود 86 درصد از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

آیا پسوریازیس ناخن یک قارچ است؟

نه، پسوریازیس ناخن یک قارچ نیست. پسوریازیس ناخن یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد واکنش نشان می دهد، که منجر به رشد سریع سلول های جدید پوست می شود.

 

علائم پسوریازیس ناخن چیست؟

علائم پسوریازیس ناخن عبارتند از:

• تغییر رنگ: پوست زیر ناخن شما (تخت ناخن) ممکن است تغییر رنگ دهد. این تغییرات که لکه های ماهی قزل آلا یا لکه های ریزش روغن نامیده می شوند، ممکن است زرد، قرمز، صورتی یا قهوه ای به نظر برسند.

 

• سوراخ شدن: ناخن های شما ممکن است دچار فرورفتگی یا گودال شوند. آنها می توانند به کوچکی نوک یک سنجاق (0.4 میلی متر) یا به بزرگی نوک یک مداد رنگی (2 میلی متر) باشند و می توانند کم عمق یا عمیق باشند. شما ممکن است فقط یک یا دو سوراخ روی ناخن خود داشته باشید یا ممکن است بیش از 10 سوراخ در هر ناخن داشته باشید.

 

• تغییرات در ساختار ناخن : ممکن است شیارهایی ایجاد شود که به صورت افقی روی ناخن شما قرار می گیرند (خطوط Beau). ناخن های شما ممکن است آنقدر نازک شوند که شروع به خرد شدن کنند. لایه ضخیم پوست زیر نوک ناخن نیز ممکن است شروع به کنده شدن کند و به آرامی از بستر ناخن جدا شود (اونیکولیز)، که ممکن است منجر به ایجاد قارچ ناخن شود.

 

برخی از این علائم ممکن است منجر به ناراحتی، حساسیت یا درد شود که می‌تواند بر راحتی یا توانایی شما در ایستادن، راه رفتن یا استفاده از دست‌هایتان تأثیر بگذارد.

علت پسوریازیس ناخن چیست؟

پسوریازیس ناخن یک مشکل سیستم ایمنی است. به طور معمول، سلول های جدید پوست هر 28 تا 30 روز رشد می کنند. با این حال، در افراد مبتلا به پسوریازیس، سلول های جدید رشد کرده و هر سه تا چهار روز یک بار به سطح پوست حرکت می کنند که باعث ایجاد بثورات پوستی می شود. در برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس، علاوه بر پوست یا سایر قسمت های بدن، ناخن هایشان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

 

آیا پسوریازیس ناخن مسری است؟

پسوریازیس ناخن مسری نیست شما نمی توانید پسوریازیس ناخن را از طریق تماس پوست به پوست به فرد دیگری منتقل کنید.

پسوریازیس ناخن چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما معمولاً می تواند پسوریازیس ناخن را پس از معاینه فیزیکی تشخیص دهد. آنها نواحی آسیب دیده شما را بررسی می کنند تا علائم رایج پسوریازیس ناخن را جستجو کنند. آنها همچنین در مورد علائم و سابقه خانوادگی شما می پرسند.

 

هنگامی که پزشک شما پسوریازیس ناخن را تشخیص داد، ممکن است از شاخص شدت پسوریازیس ناخن (NAPSI) برای درجه بندی شدت آن استفاده کند. NAPSI از خطوط خیالی برای تقسیم ناخن شما به چهار قسمت زوج (ربع) استفاده می کند. ناخن‌های شما بر اساس وجود علائم پسوریازیس ناخن در هر یک از ربع‌ها امتیاز 0-4 دریافت می‌کنند. سپس پزشک شما نمرات را با هم جمع می کند. عدد کم به این معنی است که پسوریازیس ناخن شما خفیف است و عدد بالا به این معنی است که پسوریازیس ناخن شما شدید است.

آیا پسوریازیس ناخن خود به خود از بین می رود؟

هیچ درمانی برای پسوریازیس ناخن وجود ندارد. این یک وضعیت طولانی مدت (مزمن) است، به این معنی که شعله ور شدن می تواند در طول زندگی شما رخ دهد. ممکن است شعله ور شدن و زمان هایی داشته باشید که علائم از بین می روند (بهبودی). درمان‌ها می‌توانند علائم شما را تسکین دهند.

 

چگونه پسوریازیس ناخن را درمان می کنید؟

پسوریازیس ناخن اغلب به برخی از گزینه های درمانی مقاوم است، بنابراین مدیریت آن بدون درمان استاندارد می تواند چالش برانگیز باشد. شما و پزشکتان ممکن است مجبور باشید گزینه‌های درمانی مختلفی را بررسی کنید، از جمله:

کورتیکواستروئیدها : پزشک شما ممکن است کرم، پماد یا لاک ناخن کورتیکواستروئید را تجویز کند. برای اینکه کورتیکواستروئیدها به طور موثر پسوریازیس ناخن شما را درمان کنند، باید به بستر ناخن و ناحیه انگشتان شما که در آن ناخن شروع به رشد می کند (ماتریکس ناخن) برسند، که ممکن است دشوار باشد. ممکن است مجبور شوید دارو را تا دو بار در روز مصرف کنید و ممکن است تا حداقل چهار تا شش ماه بهبود قابل توجهی مشاهده نکنید.

 

تزریق دارو : در موارد جدی‌تر پسوریازیس ناخن، پزشک ممکن است از یک سوزن نازک برای تزریق دارو به پوست اطراف ناخن‌های شما استفاده کند. این داروها ممکن است شامل etanercept ، adalimumab یا ustekinumab باشند.

 

داروهای خوراکی : در موارد جدی‌تر پسوریازیس ناخن، پزشک ممکن است داروهای مایع یا قرص‌هایی را تجویز کند که با آب می‌بلعید. این داروها ممکن است شامل متوترکسات ، سیکلوسپورین یا آپرمیلاست باشند.

 

فتوتراپی : فتوتراپی از نور فرابنفش لامپ های مخصوص استفاده می کند. پزشک شما ممکن است از دارویی به نام پسورالن همراه با اشعه ماوراء بنفش A (PUVA) یا فرابنفش B (UVB) استفاده کند. امواج نور ماوراء بنفش در فتوتراپی می تواند به برخی از اختلالات پوست و ناخن از جمله پسوریازیس ناخن کمک کند.

 

لیزردرمانی : پزشک شما ممکن است از لیزر رنگی پالسی (PDL) برای هدف قرار دادن رگ های خونی زیر ناخن های شما استفاده کند که ممکن است شدت پسوریازیس ناخن را کاهش دهد. درمان های لیزر درمانی معمولا هر شش ماه یکبار انجام می شود.

آیا درمان های خانگی یا نکاتی برای علائم پسوریازیس ناخن وجود دارد؟

چندین درمان خانگی و نکات وجود دارد که می تواند به کنترل علائم پسوریازیس ناخن کمک کند. در حالی که درمان‌های خانگی برای اکثر افراد بی‌خطر هستند، بهتر است قبل از امتحان برخی از گزینه‌های زیر با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است در معرض خطر ابتلا به یک واکنش آلرژیک باشید.

 

آلوئه ورا : ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است علائم پسوریازیس ناخن را تسکین دهد. ژل آلوئه ورا را تا چند بار در روز از جمله قبل از خواب به ناخن ها و پوست اطراف خود بمالید.

 

کپسایسین : کپسایسین یک ترکیب شیمیایی است که به طور طبیعی در فلفل‌های تند یافت می‌شود و به فلفل‌ها طعم تند می‌دهد. کرم یا پماد کپسایسین ممکن است علائم پسوریازیس ناخن را تسکین دهد. با این حال مراقب باشید پس از استفاده از آن به چشم های خود دست نزنید و مالش ندهید، زیرا می تواند باعث سوزش چشم شود.

 

زردچوبه : زردچوبه ادویه ای است که حاوی ماده شیمیایی به نام کورکومین است. مطالعات نشان می دهد که کورکومین دارای خواص ضد التهابی و ضد قارچی است که ممکن است علائم پسوریازیس ناخن را تسکین دهد. می توانید زردچوبه را به عنوان ادویه به غذاها در رژیم غذایی خود اضافه کنید، یا ممکن است آن را به صورت قرص در دوزهای مشخص مصرف کنید.

 

برچسب ها :
#بیماری#ناخن
  ثبت آگهی رایگان