در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

خواص پیاز رازیانه

پنجشنبه ۳۰ تیر ۱ تغذیه
  • تصویر شماره خواص پیاز رازیانه
  • تصویر شماره خواص پیاز رازیانه
  • تصویر شماره خواص پیاز رازیانه
  • تصویر شماره خواص پیاز رازیانه

مردم اغلب رازیانه را به خاطر طعم و فواید سلامتی آن در رژیم غذایی خود قرار می دهند. بسیاری نیز از آن به عنوان یک درمان طبیعی استفاده می کنند. رازیانه، پیازی کم رنگ و ساقه های سبز بلند دارد. تقریباً در هر جایی می تواند رشد کند. تمام قسمت های گیاه رازیانه از جمله پیاز، ساقه، برگ ها و دانه ها خوراکی هستند.

رازیانه ( Foeniculum vulgare ) گیاهی چند ساله است که از خانواده هویج است. اگرچه ساقه‌های ضخیم با برگ‌های پر و گل‌های زرد روشن بومی منطقه مدیترانه است، اما در کنار جاده‌ها در همه جا از ایتالیا تا کالیفرنیا تا استرالیا ، به‌طور وحشی رشد می‌کنند.

 

پیازهای رازیانه تازه وقتی به صورت خام مصرف می شوند بافتی ترد مانند کرفس دارند، اما وقتی برشته یا آب پز می شوند، ابریشمی می شوند. برگ‌های رازیانه تازه سبز روشن، طعم معطر و تلخی را به عنوان چاشنی به غذاها می‌افزایند، یا در سالادها و سس‌ها گنجانده می‌شوند.

فواید پیاز رازیانه 

در این مقاله به جزئیات فواید سلامتی و محتوای تغذیه ای پیاز رازیانه می پردازیم.

رازیانه کالری کمی دارد اما سرشار از مواد مغذی است که با بسیاری از فواید سلامتی مرتبط است. پیاز اصلی رازیانه منبع گیاهی پتاسیم، سدیم ، فسفر و کلسیم است. همچنین سرشار از اسیدهای چرب ضروری و منیزیم است. 

 

سلامت استخوان

محتوای ویتامین و مواد معدنی موجود در رازیانه به ساخت و حفظ ساختار و استحکام استخوان به روش های زیر کمک می کند:

- فسفات و کلسیم: هر دوی این ترکیبات در رشد و حفظ استخوان های قوی مهم هستند.

- آهن و روی: برای تولید و رشد کلاژن بسیار مهم هستند.

- منگنز: این ماده معدنی برای تشکیل ماتریکس استخوان ضروری است.

- ویتامین K: مطالعات مصرف کم ویتامین K را با خطر بالاتر شکستگی استخوان مرتبط می‌دانند.

 

فشارخون

دریافت ناکافی پتاسیم خطر ابتلای فرد به فشار خون بالا را افزایش می دهد. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پتاسیم، کلسیم و منیزیم به طور طبیعی فشار خون را کاهش می دهند. همه اینها در رازیانه وجود دارد.

نیترات های موجود در رازیانه و سایر غذاها دارای خواص گشادکنندگی عروق و محافظت کننده از عروق هستند. به همین دلیل، آنها می توانند به کاهش فشار خون و محافظت از قلب کمک کنند.  

 

سلامت قلب

رازیانه حاوی مقادیر قابل توجهی فیبر است. فیبر خطر بیماری قلبی را  کاهش می دهد زیرا به کاهش کلسترول تام سرم و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) در خون کمک می کند. ویتامین B-6 و فولات از ایجاد ترکیبی به نام هموسیستئین با تبدیل آن به ترکیبی متفاوت به نام متیونین جلوگیری می کند. هنگامی که مقادیر بیش از حد هموسیستئین ایجاد می شود، آن را تشکیل می دهد و می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و منجر به مشکلات قلبی شود.

 

سرطان

سلنیوم ماده معدنی موجود در رازیانه است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات دیگر وجود ندارد. به عملکرد آنزیم های کبدی کمک می کند و به سم زدایی برخی از ترکیبات سرطان زا در بدن کمک می کند. سلنیوم نیز می تواند جلوگیری از التهاب و رشد تومور را کاهش دهد.

دریافت فیبر از میوه ها و سبزیجاتی مانند رازیانه با خطر کمتر سرطان روده بزرگ مرتبط است.

ویتامین C ، ویتامین A و بتاکاروتن آنتی اکسیدان های قوی هستند که می توانند به محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند.

افزایش مصونیت

به نظر می رسد سلنیوم موجود در رازیانه تولید سلول های T کشنده را تحریک می کند و سیستم ایمنی را به روش های دیگری تعدیل می کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف سلنیوم در رژیم غذایی می تواند پاسخ ایمنی را به ویژه در برابر عوامل ویروسی بهبود بخشد.

 

متابولیسم

رازیانه منبع ویتامین B-6 است که با تجزیه کربوهیدرات ها و پروتئین ها به گلوکز و اسیدهای آمینه نقش حیاتی در متابولیسم ایفا می کند. بدن به راحتی می تواند از این ترکیبات کوچکتر برای انرژی استفاده کند.

 

هضم 

محتوای فیبر موجود در رازیانه به جلوگیری از یبوست کمک می کند و هضم را برای یک دستگاه گوارش سالم تقویت می کند.

 

کنترل وزن و سیری

فیبر غذایی عامل مهمی در مدیریت وزن است و به عنوان یک عامل حجیم کننده در سیستم گوارش عمل می کند. این ترکیبات سیری را افزایش داده و اشتها را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود فرد برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کند و کالری دریافتی کلی را کاهش دهد.

 

افزایش جذب آهن

کمبود آهن یکی از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی در سطح جهان است و علت اصلی کم خونی است. ترکیب غذاهای حاوی ویتامین C مانند رازیانه با غذاهای غنی از آهن می تواند توانایی بدن در جذب آهن را بهبود بخشد.

استروژن

استروژن به طور طبیعی در رازیانه وجود دارد. نقش اصلی در تنظیم چرخه تولید مثل زنان دارد و همچنین می تواند باروری را تعیین کند. مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داد که استروژن نقش مهمی در کنترل عواملی که به وزن بدن کمک می‌کنند ، مانند اشتها، توزیع چربی بدن و مصرف انرژی دارد. تغییرات در سطح استروژن یک فرد می تواند منجر به تغییر وزن شود.

 

پوست

رازیانه خام منبع عالی ویتامین C است. ویتامین C برای سنتز کلاژن، سیستم حمایتی پوست، ضروری است. به عنوان یک آنتی اکسیدان برای کمک به جلوگیری از آسیب های ناشی از آفتاب، آلودگی و دود عمل می کند.

 

خلاصه

رازیانه یک سبزی غنی از مواد مغذی است که می تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم باشد. مردم می توانند از گل ها، دانه ها، برگ ها و پیازهای گیاه رازیانه به روش های مختلف استفاده کنند.

 

مهم است که به یاد داشته باشید که یک غذا نمی تواند از بیماری جلوگیری کند و سلامت کلی را بهبود بخشد، اما یک رژیم غذایی متنوع و مغذی می تواند کمک کند. خوردن طیف وسیعی از غذاهای تازه کلید سلامتی است.

 

  ثبت آگهی رایگان