در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

مسخره کردن همسر

سه شنبه ۲۸ تیر ۱ سلامت
  • تصویر شماره مسخره کردن همسر
  • تصویر شماره مسخره کردن همسر
  • تصویر شماره مسخره کردن همسر
  • تصویر شماره مسخره کردن همسر

مسخره کردن همسر حتی اگر غیر عمدی باشد، یکی از رفتارهای بسیار ناخوشایندی است که در صورت اصلاح نشدن ، میتواند گرمی و صمیمیت رابطه زوجین را از بین ببرد. 

مسخره کردن همسر یا تحقیر همسر ، یکی از رفتارهایی است که میتواند روابط زوجین را به خطر بیندازد و علاقه و صمیمیت و همراهی بین آن ها را کمرنگ کند و یا حتی ازدواج را به جدایی بکشاند. 

 

احساس ناراحتی و وجود نوعی حس انتقام نسبت به طرف مقابل میتواندد باعث مسخره کردن و تحقیر کردن او شود. گاهی اوقات زمانی که فرد به موقعیتی که میخواهد نمیرسد و میتواند شاهد موفقیت همزمان همسرش باشد ، او را مسخره میکند.

مسخره کردن در برخی از افراد جزو تربیت و شخصیت آن ها است. این افراد عادت کرده اند با مسخره کردن دیگران احساسات و حرفهایشان را بیان کنند.

 

افرادی که همسرشان را در جمع خانواده مسخره میکنند معمولا قصد جلب توجه دارند ، این که نسبت به همسرش اهمیتی قائل است یا خیر و اصلا ناراحتی اش برایش اهمیتی دارد یا خیر به نوع شخصیت و فرهنگ خانوادگی او بستگی  دارد.

 

گاهی اوقات عقده های روان شناختی در فرد به قدری زیاد است که در مقابل همسرش احساس حقارت می کند و برای تامین عقده هایش همسرش را مسخره و تحقیر میکند و دیدن گربه و ناراحتی همسرش برایش هیچ اهمیتی ندارد و حتی از ناراحت شدن او احساس خوشحالی می کند و لذت می برد.

علت مسخره کردن همسر

در اغلب موارد فردی که همسرش را مسخره می کند نمی داند که حرفهایش تا چه حد آزار دهنده است و با چه شدتی در حال ضربه زدن به ریشه زندگی و از بین بردن رابطه عاطفی اش است. بنابراین در صورتی که همسرتان حرفی به شما میزند که به نظرتان ناراحت کننده است درباره احساستان باید با او صحبت کنید.

 

عواملی که میتواند باعث بروز این اخلاق ناپسند در همسران شوندد اغلب در گذشته فرد نهفته اند ، که مهم ترین آن ها عبارتند از :

 

مسخره کردن همسر به دلیل گذشته تلخ

اغلب افرادی که عادت کرده اند دیگران را تحقیر کنند یا عمدا دیگران را مسخره می کنند ، خودشان قربانی تحقیر هستند. این افراد به دلیل خشم فروخورده ای که دارد به طور ناخواسته همانطور که با آن ها رفتار شده با دیگران بدرفتاری می کنند. این افراد یاد گرفته اند که وقتی از دیگران ناراحتند میتوانند سرشان داد بزنند و آن ها را تحقیر کنند. 

 

بلد نبودن ارتباط صحیح و مسخره کردن همسر

گاهی اوقات تحقیر کردن و مسخره کردن همسر به این دلیل است که فرد ، رفتار صحیح با دیگران را بلد نیست. این افراد نمیدانند که احساسات خودشان  را چطور به شکلی منناسب بیان کنند یا چطور هیجانات خودشان را کنترل کنند به همین دلیل خواسته های خود را با فریاد و عصبانیت بیان میکنند و از تحقیر و تمسخر دیگران برای کاهش فشار روانی روی  خودشان استفاده میکنند.

 

مسخره کردن همسر به دلیل داشتن شخصیت خودشیفته

افراد خودشیفته همیشه خودشان را بهتر از دیگران می دانند به همین خاطر مسخره کردن دیگران برایشان طبیعی است. 

آن ها به دلیل احساس کاذب بی نقص بودن ، فرض را بر این می گذارند که میتوانند هر طور که دلشان میخواهد با دیگران رفتار کنند.

از آنجا که این افراد تصور میکنند هر کاری که انجام می دهند یا هر حرفی که میزنند از دیگران بهتر است ، در صورتی که رفتار دیگران مطابق میلشان نباشد میتوانند او را تحقیر و مسخره کنند. 

 

داشتن شخصیت کمال گرا و تحقیر همسر

افراد کمال گرا به دنبال چیزهای بی عیب و نقص هستند و به همین خاطر تلاش دیگران به چشمشان نمی آید. مهم نیست شما چقدر زحمت کشیده باشید ، اگر کارتان صد در صد بی نقص و کامل نباشد با تحقیر از سوی شخصیت کمال گرا روبرو می شوید.

افرادی کمال را توقع دارند دیگران هم ، همیشه مثل آن ها به دنبال نتایج و موفقیتهای صد در صدی باشند.

 

تحقیر همسر به دلیل بیماری روحی و تحریک پذیری

یکی از دلایل تحقیر کردن و مسخره کردن دیگران ، تحریک پذیری بالا و عدم توانایی در کنترل خشم است. شرایط سخت زندگی و بیماری های روحی میتوانند باعث  بروز خستگی روحی درفرد شوند. در این شرایط فرد بهانه گیر و پرخاشگر می شود و ممکن است بی دلیل شروع به تحقیر و مسخره کردن طرف مقابل نمایید که در این شرایط تنها راه حل درمان علت تحریک پذیری فرد است. 

 

مسخره کرده همسر برای اثبات قدرت 

یکی از دلایلی که فرد شروع به تحقیر همسرش میکند ، احساس کمبودهای درونی است. به همین دلیل فرد سعی میکند با ایراد گرفتن ، مسخره کردن و تحقیر کردن همسرش به او نشان دهد که از او بالاتر است. در حالی که از درون عمیقا احساس ضعف میکند و نمیتواند احساس آرامش داشته باشد. 

مسخره کردن همسر چه نتایجی دارد؟

زمانی که یک نفر دائم همسرش را تحقیر کند و او را مسخره کند باعث می شود همسرش همیشه نسبت به او احساس خشم و ناراحتی داشته باشد. در این شرایط کم کم علاقه بین زوجین کمرنگ می شود و به تدریج خشم فروخورده و حرفهای در دل مانده جای محبت را می گیرد. ادامه این شرایط منجر به سرد شدن رابطه عاطفی و حتی از بین رفتن کامل رابطه می شود.

 

جدایی یا خیانت

زمانی که خشم و ناراحتی در رابطه عاطفی رو به افزایش بگذارد ، دو نفر هر روز در حال دورتر شدن از یکدیگر هستند و درصورتی که برای تغییر شرایط به دنبال راه حل نباشند بالاخره روزی متوجه می شوند که دیگر علاقه ای به همسرشان ندارند. در این شرایط اغلب زوجین تصمیم به جدایی می گیرند. 

 

با این حال قبل از جدایی ، این نوع رفتار زمینه های خیانت را بوجود می آورد. زمانی که همسر شما عشق و آرامشی که میخواهد را نمیتواند کنار شما پیدا کند احتمال این که به دنبال پیدا کردن این خواسته به سراغ شخصی دیگر برود زیاد است. 

 

رفتار متقابل

برخی از همسران زمانی که با تحقیر و مسخره شدن مواجه می شوند ، تصمیم می گیرند که رفتار متقابل داشته باشند تا شخص مقابل متوجه زشتی و ناراحت کننده بودن رفتارش بشود.ولی این کار مانند یک چرخه معیوب باعث بروز مشکلات بیشتر و تعارضات شدیدتر می شود. 

 

آسیب فرزندان

احترام نگذاشتن والدین به یکدیگر باعث از بین رفتن محبت و صمیمیت در خانواده ایجاد آسیب های روحی متعدد در فرزندان می شود. به علاوه فرزند شما یاد می گرد که در مقابل اشتباهات دیگران گذشت نکند و آنها را تحقیر و تمسخر کند.

در مقابل مسخره کردن همسر چطور رفتارکنیم؟

اگر از رفتار همسرتان ناراحت شده اید سکوت نکنید ، اولین باری که احساس میکنید همسرتان در حال تحقیر یا تمسخر شما است ، ناراحتی تان را به او نشان دهید. 

سکوت در مقابل چنین رفتاری به او نشان میدهد که مشکلی ندارید و میتواند به همین شکل به رفتارش با شما ادامه دهد . 

 

یکی از مهم ترین عواملی که باعث میشود همسر شما میدان ببیند و به تحقیر و تمسخر شما ادامه دهد و حتی این رفتارهایش تشدید شود ، عدم عزت نفس شماست بنابراین سعی کنید روی عزت نفس خود کار کنید به قدری که همسر شما نتواند به خودش اجازه دهد با مسخره کردن شما را ناراحت کند.

 

در اولین قدم بهتر است از همسرتان بپرسید که چرا مرا مسخره می کنید ؟ میخواهی با من لجبازی کنی ؟ به دنبال جلب توجه هستی ؟ 

سعی کنید در فضایی آرام و دوستانه با همسرتان صحیت کنید و به او گوشزد کنید که رفتارش باعث احساسات ناخوشایندی در شما می شود که برای رابطه تان مشکل ساز است و سعی کنید در صورت پیش آمدن مشکل با همفکری هم ، راه حلی پیدا کنید.

 

اگر نمیتوانید با کمک هم ، مشکلتان را حل کنید و احساس میکنید روز به روز از همسرتان دورتر می شوید بهتر است قبل از این که کانون خانواده شما از هم بپاشد از جلسات زوج درمانی برای بهبود رفتار و رابطه تان استفاده کنید.

 

واکنش درجا نشان دهید

به رفتار همسرتان بلافاصله واکنش نشان دهید. مثلا صبر نکنید که تنها شوید یا به داخل ماشین بروید و بعدا همسرتان را مواخذه کنید.

متناسب با حرفی که همسرتان زده بلافاصله پاسخش را بدهید. به عنوان مثال :

همه از لباسی که پوشیدم تعریف کردند ، چه چیز این لباس تو را اذیت میکند؟

همه از غذایی که پختم تعریف کردند ، به نظر تو چه ایرادی دارد؟

با این روش توپ را به زمین طرف مقابل می اندازید و فرد برای رهایی از سوال ، شروع به توجیه رفتارش میکند.

 

به رفتار همسرتان به دید انتقاد نگاه کنید

درست است که نوع بیان همسرتان ناخوشایند و ناراحت کننده است ولی زمانی که ناراحتی تان رفع شد و توانستید به خودتان مسلط شوید به صحبت های او فکر کنید.

به نظر خودتان چرا همسرتان شما را تحقیر میکند ؟ آیا شما نیاز به تغییر دارید ؟

اگر احساس میکنید علت رفتار همسرتان چیزی در درون خودتان است ، سعی کنید برای تغییر خودتان اقدام کنید.

 

  ثبت آگهی رایگان