در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

طلاق سفید

دوشنبه ۲۰ تیر ۱ سلامت
  • تصویر شماره طلاق سفید
  • تصویر شماره طلاق سفید
  • تصویر شماره طلاق سفید
  • تصویر شماره طلاق سفید

طلاق سفید، طلاق غیر رسمی و عاطفی است یعنی زن و شوهر با این که زیر یک سقف زندگی می کنند ولی عملا ازدواجشان به پایان رسیده است. 

زمانی که زندگی مشترک و ازدواج کارکرد سالم خود را از دست بدهد و رابطه زناشویی زوجین با مشکل روبرو شود ولی زوجین بنابر مصالحی نخواهند از یکدیگر به صورت رسمی جدا شوند ، طلاق سفید یا طلاق عاطفی رخ میدهد. 

 

از آنجا که طلاق عاطفی ثبت نمیشود و آمارش مشخص نیست با کمی دقت در اطرافیان متوجه تعداد زیاد آن خواهید شد. گاهی اوقات زن و شوهر بدون هیچ احساس و عاطفه ای به شریکشان صرفا زندگی زیر یک سقف را با هم تحمل می کنند. 

 

طلاق سفید به صورت قانونی ثبت نمی شود ولی ازدواج و زندگی مشترک دیگر علایم و نشانه ها و کیفیت زندگی زناشویی سالم را ندارد.

یکی از مهم ترین دلایل طلاق عاطفی یا طلاق سفید نبود رضایت زوجین از زندگی زناشویی است. 

طلاق سفید چیست؟

ازدواج رابطه ای صمیمانه و طولانی مدت بین دو نفر برای تامین نیازهای ، جسمی ، جنسی و عاطفی است. پیش فرض ازدواج این است که دو نفر بعد از ازدواج تامین کننده احترام ، آرامش ، محبت و لذت هم باشند. 

 

زمانی که بین زوجین جدایی عاطفی ، جنسی و هیجانی ایجاد شود باعث کاهش عملکرد بهینه ازدواج شده و امنیت طلبی اجتماعی – اقتصادی و فرزندپروری را کاهش میدهد و زندگی مشترک تبدیل به زندگی اشتراکی و هم خانگی می شود. 

 

طلاق سفید زمانی رخ میدهد که کارکردهای زندگی زناشویی از بین رفته باشد یعنی  احساس دل بستگی ، امنیت و هدف مشترک بین زوجین وجود نداشته باشد و رابطه زن و شوهر از سطح همسری و صمیمیت فکری ، همدلی و صمیمیت احساسی ، همپایی و صمیمیت رفتاری به سطح هم خانگی یا هم خوابگی تنزل پیدا کند. البته در موارد شدیدتر هم خوابگی هم از بین رفته و صرفا هم خانگی ادامه پیدا می کند.

علایم طلاق سفید

طلاق سفید یا طلاق عاطفی علایم و نشانه هایی دارد که نشان میدهد زوجین با وجودی که به صورت رسمی از هم جدا نشده اند و زیر یک سقف زندگی میکنند ولی صرفا برای هم تبدیل به هم خانه شده اند و وظایف زناشویی خود را انجام نمی دهد. 

 

نداشتن رابطه جنسی : نداشتن رابطه جنسی اگر همراه با نبود محبت جسمی ، کلامی و رفتاری باشد نشان دهنده عدم تمایل زوجین به یکدیگر است. 

عدم تفاهم و بالا رفتن مشاجرات کلامی : زن و مرد احساس میکنند حرفهای هم را نمی فهمند و با کوچکترین حرفی از کوره در می روند و تحمل حرف زدن طرف مقابل را ندارند ودر صدد تخریب شخصیتی هم یا زورگویی برمی آیند.

 

از بین رفتن صمیمیت : زن و شوهری که مدت هاست سر یک میز غذا نمی خورند ، مدست هاست به مسافرت و مهمانی با هم نمی روند. در مورد مسائل مختلف با هم حرف نمی زنند و دیگر علاقه ای به وقت گذاشتن برای هم یا درددل کردن با هم ندارند. 

از بین رفتن احساس امنیت : زن و شوهر ترجیح میدهند کارهایشان را مخفیانه و دور از چشم هم انجام دهند ، به هم اعتماد ندارند و رازهایشان را با هم در میان نمی گذارند و احساس غریبگی نسبت به هم دارند و تصور میکنند اگر حرفی بزنند علیه شان استفاده خواهد شد یا سعی میکنند مسائل مالی را از یکدیگر مخفی نگه دارند.

 

یکی از مهم ترین اهداف ازدواج داشتن یک گوشت شنوا و امن برای شنیدن است ، این امنیت محصول اعتماد و احترام است که منجر به ایجاد ارامش خاطر می شود. 

در یک رابطه ناآرام ، غیر قابل اعتماد و شکنننده که احتمال آسیب رسیدن در آن بالا می رود ، زن و شوهر نمیتوانند به هم اعتماد کنند و باهم صمیمی و راحت باشند.

 

از بین رفتن ارتباط کلامی : زن و شوهر دیگر حتی تمایلی به جر و بحث با هم ندارند و ارتباط کلامی آن ها در حد ضرورت کاهش پیدا میکند و دیگر حتی با هم دعوا هم نمی کنند.

غریبه شدن : زن و شوهر مدت هاست که باهم غذا نخورده اند یا اتاق خواب مشترک ندارند و مانند دو غریبه در یک خانه رفت و آمد دارند.

  

آسیب های طلاق سفید به خانواده

اولین آسیب طلاق سفید برای خانواده ، بروز خیانت، یا بی خلاقی و بی بند و باری است. 

احتمال این که زن و مردی که نسبت به هم احساسی ندارند برای رفع نیاز عاطفی و جنسی خود وارد روابط فرازناشویی شوند بسیار زیاد است. 

 

در مواردی که زن و شوهر به دلیل عدم صمیمیت نسبت به هم احساس تعهد نداشته باشند برای پر کردن خلاء روحی ، روانی و جسمی خودشان وارد رابطه ای با فرددیگر به جز همسر می شوند و فرزندان معمولا در این روابط با آسیب های جدی روبرو می شوند.

  ثبت آگهی رایگان