در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

پارچه لباس مجلسی

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱ زیبایی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی
  • تصویر شماره پارچه لباس مجلسی

چنانچه شما از انواع گوناگون پارچه‌های موجود در بازار سردر گم شده‌اید و اطمینان پیدا کنید که چه فرقی میان اورگانزا یا ژورژت و تور وجود دارد، ما اینجا هستیم تا در این مقاله به شما کمک کنیم. پارچه‌های متفاوت متناسب با اندام و برش‌های گوناگون استفاده می‌شوند.

پارچه مناسب لباس مجلسی

انتخاب پارچه یک قسمت مهم در دوخت لباس مجلسی است، چون پارچه‌های مختلف ظاهر متفاوتی به شما می‌بخشند و هر پارچه‌ مجلسی برای مدل‌های خاصی از لباس‌ها مناسب است. بعضی از پارچه‌های مجلسی پر زرق و برق و یا براق هستند، در حالی که برخی دیگر هیچ شفافیتی به لباس نمی‌ دهد و اصطلاحا به آن‌ها مات می‌گویند. به همین ترتیب، بعضی از آن‌ها سفت و آهاردار هستند، در حالی که برخی دیگر، پارچه‌های نرم و لختی هستند، پس مدل‌های گوناگون پارچه‌ها با جنس ‌های متفاوتشان برای یک لباس خاص مناسب می‌باشند.

 

پارچه مجلسی گل برجسته

بروکاد نوعی پارچه‌ی ژاکارد با طرح‌های پیچیده بر روی سطح آن است که مثل نقش برجسته یا گلدوزی شده به نظر می‌ آید ولی با بافتن نخ‌های اضافی پود (که از ابریشم یا نقره است) ساخته می‌شود. این پارچه ظاهری باشکوه و فاخر (مانند لباس افراد سلطنتی) به لباس شما می‌بخشد.

پارچه مخمل

مخمل یک انتخاب زیبا برای یک پارچه مناسب مجلسی است. خصوصیات این پارچه عبارت‌اند از: براق، قوی و زیبا، پارچه‌ای نرم و ظریف،بسیار نرم و متناسب، بادوام و صاف

 

همه این‌ها این پارچه را برای یک لباس شیک، پرتحرک و زنانه مناسب می‌کند. پارچه مخمل می‌تواند از الیاف ابریشم یا مصنوعی بافته شود. این پارچه انبوه و متراکم است. از پارچه مخمل بیشتر به‌ صورت سنتی برای لباس رسمی یا شب استفاده می‌شود، ولی صنعت مد دوستدار این پارچه شده است. امروزه پارچه و لباس مخملی نسبت به قبل محبوبیت بیشتری پیداکرده است.

پارچه کرپ

کرپ پارچه‌ای است که در واقع از ابریشم بافته می‌شود و در قدیم به عنوان پارچه‌ای سنتی در مراسمات عزاداری از آن استفاده می‌کردند. با این حال، امروزه کرپ همه کاره است و به پارچه‌ای دوست داشتنی برای دوخت لباس است و بیشترخانم‌ها حداقل یک لباس‌ کرپ در کمدشان دارند. به جز این، از آنجا که این پارچه می‌تواند به شکل های گوناگون تولید شود، برای موقعیت‌ها و فصل‌های مختلف مناسب است.

شیفون

شیفون یکی دیگر از پارچه های مناسب برای دوختن لباس مجلسی محسوب می شود و انواع گوناگونی دارد. پارچۀ شیفون را با استفاده از الیاف گوناگون، از جمله ابریشم، پنبه و ریون می دوزند.

 

شیفون، پارچه ای خیلی ظریف، سبُک و لخت است. همین ظرافت و خوش حالتی شیفون، آن را تبدیل به نوعی مناسب برای دوختن لباس مجلسی زنانه کرده است.

 

پارچۀ شیفون، هوا را به خوبی از خود عبور می دهد و بسیار خنک است؛ به همین دلیل، انتخاب خیلی خوبی برای دوختنِ لباس مجلسی برای فصول گرم سال به شمار می آید.

اگر می خواهید پیراهنی مجلسی با دامنی کلوش و زیبا بدوزید، از این پارچه غافل نشوید.

پارچه ژرژت

ژرژت یکی دیگر از پارچه های مناسب برای لباس مجلسی است. در گذشته، این پارچه را با استفاده از الیاف ابریشمی تولید می کردند؛ ولی امروز، برای تولیدِ آن از الیاف مصنوعی، مثل پلی استر هم استفاده می شود.

 

ژرژت، بافتی مانند بافت کرپ دارد و خیلی لخت و سبک است. ژورژت همیشه از پرطرفدارترین پارچه ها برای دوختنِ پیراهن مجلسی بوده است.

پارچه ساتن

ساتن پارچۀ شیک و زیبا، ظاهری درخشان دارد و خیلی خوش فُرم است. پارچۀ ساتن را با استفاده از الیاف ابریشمی، پنبه ای، پشمی و مصنوعی تولید می کنند. اغلب ساتن، سطحی براق و پشتی کدر دارد.

پارچه ارگانزا، حریر شیشه ای

ارگانزا یکی از سبک ترین پارچه های مناسب برای لباس مجلسی است سطح شیشه ای پارچه آن را از دیگر پارچه های مجلسی متفاوت کرده است. ولی به علت همین خصوصیت نمی توان به تنهایی از آن برای دوخت لباس مجلسی استفاده کرد. این پارچه را می توان با انواع آستری ساتن به یک پیراهن زیبا تبدیل کرد. از سویی یکی از مهم ترین کاربردهای آن، تزئین لباس است. مثلا از این پارچه شفاف برای دوخت انواع آستین لباس شب استفاده می شود.

پارچه حریر

پارچه‌ای سبک، شفاف که احساسی لطیف و ظاهری ظریف دارد. برای لباس‌هایی که حالتی ریزشی و لخت دارند مناسب است. حریر پارچه‌ای بدون فصل است و برای لباس شب، به خصوص لباس‌های مادر عروس و مادر داماد مناسب است.

پارچه ژاکارد

نوعی پارچه بافته شده، نرم و ابریشمی که پیچیدگی و ظرافت خاصی دارد و کلاسیک است. احتمالا استفاده از پارچه‌های ژاکارد را به علت دوام زیادشان در اکسسوری‌های تزئینی منزل مثل پرده و روتختی یا روکش مبل‌ها استفاده کنید. اما همین ویژگی آن را برای استفاده در لباس‌ها با سبک آوانگارد دوست داشتنی کرده است. مارک جیکوبز، طراح مشهور جهان هم به علت استفاده بسیار از ژاکاردهای گلدار معروف است.

پارچۀ طبیعی و گیاهی ویسکوز

پارچۀ ویسکوز از الیاف طبیعی و گیاهی درست شده و دارای جنسی از سلولز است. الیاف تشکیل دهندۀ ویسکوز نیز مثل کاغذ از چوب درختان تشکیل می شود. در گذشته، برای تولید الیاف ویسکوز از آب زیادی استفاده می شد، ولی امروزه با استفاده از فناوری های جدید مصرف آب را برای تولید این پارچه به میزان زیادی کم کرده است.

 

پارچۀ ویسکوز با توجه به ویژگی هایی از جمله مقاومت و کشسانی که دارد، شامل انواع مختلفی است: ریون، مودال، پارچۀ لیوسل

پارچه نئوپرن 

این پارچه با همۀ پارچه هایی که تا به حال گفتیم تفاوت می کند؛ ولی چرا نئوپرن پرطرفدار است؟ نئوپرن همۀ ساختارها و باورهای گذشته را در هم شکسته و چیزهای جدید و جذابی را جایگزین آن ها کرده است؛ به همین علت هم در دنیای مُد، طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

 

از خصوصیات پارچۀ نئوپرن می توان به نرمی، لطافت و دوام آن اشاره کرد؛ همین طور، نئوپرن اصلاً چروک نمی شود و احتیاجی نیست همیشه نگرانِ چروک شدنِ آن باشید.

 

طراحان لباس، همیشه به دنبال پارچه های جدید هستند تا طرح های جدید و خلاقانه شان را روی آن ها پیاده کنند. نئوپرن هم یکی از همین ها است. در دو دهۀ اخیر، این پارچه جایگاه مخصوصی در بین طراحان لباس پیدا کرده است. نئوپرن پارچه ای نسبتاً ضخیم و بادوام است و بُرش زدن و دوختنِ آن هم اصلاً کار دشواری نیست.

پارچه دیسکو

دیسکو را نمی توان یک پارچه مناسب برای مراسم های خیلی رسمی دانست. از این پارچه معمولا برای دوخت پیراهن های مهمانی استفاده می شود و به علت درخشش خاصش، بیشتر مورد توجه افراد کم سن و سال است. با این حال پیراهن های مجلسی با پارچه دیسکو، تن خور زیبایی دارند و یک استایل خاص و متفاوت برای شما می سازند.

 

برچسب ها :
#استایل#فشن
  ثبت آگهی رایگان