در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

اخلالات فتیش

چهارشنبه ۱۵ تیر ۱ سلامت
  • تصویر شماره اخلالات فتیش
  • تصویر شماره اخلالات فتیش
  • تصویر شماره اخلالات فتیش

فِتیش (انگلیسی:fetish) وضعیتی روان شناختی است که در آن یک شیء باعث برانگیختگی جنسی و حتی در مواردِ خاص، ارضای جنسی می شود. به کسی که فتیش داشته باشد فتیشیست می گویند. اسم های ديگر این شرایط عبارتند از:نمادکامی، صَنَم پَرَستی، فتیشیسم جنسی، فتیشِ جنسی، یا شیءپرستی جنسی.

بر اساس تحقیقی، شایع ترین فتیش ها شامل قسمت های بدن، مثل پا، یا خصوصیت های بدن مانند چاقی، پیرسینگ( گوش واره های کوچک وصل شده به بدن)، یا تتو می باشند.

 

فوت فتیش چیست؟

فوت فتیش، علاقه ی جنسی نسبت به پاست. به عبارت ديگر، پا، انگشتان، و مچ پا شما را تحریک می کنند. این علاقه میتواند از شخصی به شخص ديگر نسبت به قسمت های گوناگون پا متفاوت باشد.

 

برخی اشخاص تنها با نگاه کردن به پا تحریک می شوند. برخی ديگر ناخن های لاک زده، جواهرات، یا دیگر زیور آلات را جذاب می دانند.

 

بوسیدن، نگاه کردن ویدیوهای پا، عکس گرفتن از پای پارتنر، ماساژ دادن پای فرد پس از کار، توصیف بوی پای فرد بعضی از علایم فوت فتیش هستند.

 

فتیش کفش یا جوراب هم مرتبط با فوت فتیش اند. بعضی افراد پاهای لخت و بدون تزئینات را ترجیح می دهند.همچنین پاشنه بلند توجه خيلي از فوت فتیش ها را بخود جلب می کند.

علایم اختلال فتیشیسم و تشخیص آن

اعمال جنسی اشخاص مبتلا به اختلال فتیشیسم منحصرا بر شیء یادگار یا قسمت بدن تمرکزیافته است. اشخاص غیر اختلال فتیشیسم امکان دارد در زمان های گوناگون با قسمت خاصی از بدن یا شیء مشخصی برانگیخته شوند و این قسمتی از تعامل جنسی آنها با فرد ديگر باشد، ولی آنها روی آن شیء یا قسمت از بدن متمرکز نمی شوند.

 

به طور کلی، شخص دارای اختلال یادگارطلبی می شود، زمانی تنها زمانی میتواند از نظر جنسی تحریک شود و به اوج لذت برسد که از یادگار استفاده کند. در موارد ديگر، پاسخ امکان دارد بدون یادگار، ولی در سطحی کاهش یافته رخ دهد. هنگامی که شیء یادگار وجود نداشته باشد، یادگارخواه درباره آن خیال پردازی می کند.

 

آیا فوت فتیش رایج است؟

فتیش پا اقسام مختلفی دارند. فتیشم جنسی یعنی با دیدن اشیایی خاص، شخص دچار برانگیختگی جنسی می شود. در بین فتیشسم های جنسی، فوت فتیش یا همان فتیش پا رواج بیشتری دارد. ولی چرا بعضی از اشخاص به پاها علاقه جنسی دارند؟ همانطور که سلیقه اشخاص در پوشش یا موسیقی متنوع و مختلف است، امیال و فانتزی های جنسی متنوع و متفاوتی هم دارند.

 

بنابراین نمی توان بطور دقیق دریافت که به چه دلیل بعضی با دیدن پاها تحریک میشوند و ریشه این مسئله چیست. در هر حال، علم فرضیاتی را در این زمینه در نظر دارد. مثلا این که شاید الگوهای جنسی که در ذهن یک شخص در دوران نوجوانی شکل گرفته است، وی را به این سمت سوق می دهد.

دلایل فوت فتیش چیست؟

بر اساس تازه ترین مطالعات، شبیه ديگر انحرافات روانی- جنسی هنوز دلیل قطعی فوت فتیش معلوم نیست. ولی پژوهشگران معتقد هستند که این مسئله ریشه در بچگی اشخاص دارای فوت فتیش داشته است.

 

لمس بیش از حد کودک با پا

بسياري والدین یا اطرافیان کودک، با پای خود کودک را لمس نموده یا با وی بازي می کنند. این مورد میتواند عاملی برای علاقه زیاد کودک به پا شود.

 

کودک آزاری

در بسياري فوت فتیش ها سابقه تجربه آزار جنسی به صورت تجاوز یا مشاهده رابطه جنسی یا لذت جویی جنسی از طريق پا وجود داشته است.

از دست دادن یکی از عزیزان در دوره ای از زندگی

در بعضی فوت فتیش ها دیده شده است که با از دست دادن یکی از عزیزان چه به علت مرگ چه به علت دوری با یک یا چند وسیله شخص آغاز به لذت جویی می کند تا غم از دست دادن وی را از یاد ببرد. در فوت فتیش ها این وسایل مربوط به پای فرد مورد نظر یا عکس از پای او است.

 

جنبه تحقیر

یکی از تئوری های روان شناختی برای فوت فتیش، تحقیر است. پا معمولاً بعنوان عضوی از بدن که در قسمت پایینی است در نظر گرفته می شود. به همین علت، بعضی از اشخاص پاها را بعنوان بخش فرومایه و پست بدن می دانند.

 

این مسئله برای برخی ها لذتبخش است. آنها دوست دارند پائین تر از پارتنرشان باشند و پائین تر از آن ها قرار بگیرند.

 

جنبه سلطه

یکی از بازي های قدرت بین زوج ها نقش سلطه جو و سلطه پذیر است. پاها تنها قسمتی از این ساختار هستند.

 

چنانچه پارتنرتان فوت فتیش داشته باشد، احتمالاً از شما می خواهد با او مثل یک زیر پایی رفتار کنید. آن ها از این که روی شان تسلط داشته باشید لذت می برند؛ بنابراین میتوانند پاهای شما را بپرستند.

 

اگر فوت فتیش دارید، امکان دارد لذت ببرید و هیجان زده شوید از این که بر پاهای شریکتان زانو بزنید و به آن ها عشق بورزید.

 

شاید از آن ها بخواهید پاهایشان را روی بدن تان بگذارند، و خودتان را در نقش سلطه پذیر و کسی که تسلیم است قرار دهید.

خطرات فوت فتیش چیست؟

چنانچه شخص فوت فتیش دارای تمایلات مازوخیسم باشد امکان دارد انواع اسیب های جسمی و روحی را تجربه کند. همینطور بعضی از بیماری های مقاربتی مثل تب خال تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی از طريق تماس پوستی منتقل می شوند. لمس پا و بوسیدن پا امکان دارد خطر ابتلا به انواع بیماری های پوستی را در پی داشته باشد.

 

درمان اختلال فتیشیسم

درمان شناختی رفتاری

هدف از درمان شناختی رفتاری تغيير رفتار بیمار بدون تحلیل نحوه و دلیل پیدایش اختلال فوت فتیش می باشد. این شیوه درمانی بر این اساس عمل می کنـد که اخـتلال فوت فتیش یا پا پرستی در نتیجه شـرطی سازی یا نقـش پذیری ایجاد می شـود. درمـان شناختی رفتاری سبب تغيير گرایش های جنسی شخص نمی شود و تنها میتواند از بروز رفتارهای ناخواسته بیمار جلوگیری کند.

 

در شیوه شرطی سازی آزارنده، بیمار به محض آغاز تحریک جنسی توسط فتیش موردنظر ، در معرض یک محرک ناخوش‌آیند قرار می گیرد. در گذشته از شوک الکتریکی بعنوان محرک آزارنده استفاده می شده است. تصاویر ناخوش‌آیند از جمله محرک های آزارنده متداولی هستند که امروزه به وسیله روانشناس ها استفاده می شود. در بعضی از مواقع بوهای نامطبوع هم بعنوان محرک آزارنده بکار برده می شوند.

 

روانکاوی

هدف از روانکاوی، شناسایی تجربه ای است که سبب ایجاد فوت فتیش یا پا پرستی در فرد شده است. روانکاوی باعث می شود تا بیمار هم از نظر عقلانی و هم از نظر عاطفی اختلال روانی خویش را ارزیابی کند. در نتیجه مشکلات روانی بیمار تا حد زيادي برطرف می شوند.

 

مصرف دارو

جهت درمان اختلال های فتیشیسم از جمله فوت فتیش از داروهایی استفاده می شود که سبب جلوگیری از تولید هورمون های جنسی( از همه مهمتر هورمون های تستوسترون و استروژن) می شود.

 

با کاهش هورمون های جنسی، میل جنسی هم در شخص کاهش پیدا می کند. بنابراین بیمار میتواند فتیش خود را کنترل کند. همینطور دارو سبب می شود تا بیمار اختلال فتیش خود را نادیده گرفته و بدون بروز مشکل به زندگی روزمره خویش ادامه دهد. با وجود اینکه استفاده دارو دارای اثرات مثبتی در کنترل اختلال فتیشیسم میباشد ، هنوز هیچ دارویی جهت درمان قطعی فتیش ساخته نشده است.

  ثبت آگهی رایگان