در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج

پنجشنبه ۹ تیر ۱ سلامت
  • تصویر شماره عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج
  • تصویر شماره عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج
  • تصویر شماره عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج
  • تصویر شماره عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج

با افزایش آگاهی های سیاسی و اجتماعی و در هم تنیده شدن عقاید سیاسی و مذهبی، تشابه عقاید سیاسی تبدیل به یکی از ملاک های کفویت در ازدواج شده اند و تفاوت عقاید سیاسی زوجین میتواند آرامش بین آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

مهم ترین عامل برای موفقیت در یک ازدواج ایجاد آرامش بین زوجین است. هر چه تشابه افکار و عقاید و رفتار و قابلیت سازگاری بین زوجین بیشتر باشد، آرامش بیشتری را در ازدواج خواهند داشت. 

 

یکی از عواملی که میتواند عامل عدم سازگاری بین زوجین شود، عقاید سیاسی است.  مثلا نوع تفکر فردی در مورد دولت، حکومت و حاکمیت ، سیاست خارجی ، نظام سیاسی و مسئولین اجرایی کشور.

 

اختلاف نظر سیاسی در صورتی که زیربنای اعتقادی هم داشته باشد میتواند بین پدر و مادر و فرزندان و حتی خویشاوندان نزدیک هم فاصله ایجاد کند. زمانی که عقاید سیاسی و مذهبی به هم گره بخورند حتی میتواند باعث طرد فرزند از سوی پدر و مادر شود. 

 

اگر میخواهید زندگی مشترک آرام و کم تنشی داشته باشید لازم است هنگام انتخاب همسر از نظر تشابه عقاید و افکارتان مطمئن شوید به خصوص اگر خودتان را یک فرد سیاسی میدانید بسیار مهم است که خط فکری همسرتان به شما نزدیک باشد در غیر این صورت میتواند منجر به اختلافات حل نشدنی در زندگی زناشویی شود.

 

عقاید سیاسی متفاوت زوجین میتواند به سایر بخش های زندگی سرایت کرده و زندگی خانوادگی شان را دچار بحران کند و  منجر به اختلاف و ناسازگاری در همه جنبه های ازدواج شود.

آیا تشابه عقاید سیاسی برای موفقیت ازدواج ضروری است

 خط فکری سیاسی و ازدواج در برخی موارد میتواند با هم تداخل داشته باشد. 

یکی از مسائل مهم برای انتخاب همسر کفویت بین دو نفر است یعنی زن و شوهر همسان و همسنگ و همطراز باشند. همسان بودن دو نفر تعریف و گستره بسیار وسیعی دارد و یکی آن ها همفکر بودن درعقاید سیاسی است.

 

گرچه این مورد در گذشته  اهمیت چندانی نداشته است ولی با افزایش سطح آگاهی مردم و ورود بحث های سیاسی به کانون خانواده و زندگی سیاسی اجتماعی ، اگر زن و شوهری از نظر فکری سیاسی تفاهم نداشته باشند نمیتوانند با آرامش کنار هم زندگی کنند. در جامعه ای مثل ایران به دلیل گره خوردن مسائل سیاسی با اعتقادی این مورد کمی پیچیده تر شده است و یکی از تفاهمات ضروری در امر ازدواج از نظر سیاسی میتواند تشابه فکری به پایبندی به ولی فقیه و نظام جمهوری اسلامی باشد.

 

البته اختلاف سیاسی بین افراد تحصیلکرده و معقول ممکن است تاثیر زیادی بر زندگی نداشته باشد ولی اگر یکی از طرفین یا هر دو طرف دیدگاه تعصبی داشته باشند و نتوانند نظرات مخالف خود را تحمل کنند برای داشتن آرامش حتما باید به دنبال تفاهم عقیدتی از این نظر باشند.

افراد نسبت به  امور سیاسی به سه دسته تقسیم میشوند :

1 – افرادی که خط سیاسی خاص داشته و در حزب و گروه خاص فعالیت دارن.

2 – افرادی که خط سیاسی خاصی دارند ولی فقط به یک حزب یا گروه منتسب هستند و فعالیتی ندارند.

3 – افرادی که خط سیاسی خاصی ندارند و به هیچ گروه و حزبی منتسب نیستند و هیچ گونه فعالیت سیاسی ندارند.

 

دو گروه اول اگر افکار تعصبی داشته باشد و با این وجود با فردی که خط سیاسی متفاوتی از آن ها را دنبال میکند، ازدواج کنند مسلما به مشکل خواهند خورد عدم سازگاری از نظر عقاید سیاسی می تواند منجر به ناراحتی و حتی طلاق شود. 

 

حتی ممکن است بین افراد یک مکتب فکری خاص به قدری تفاوت و اختلاف نظر در امور سیاسی وجود داشتند باشد که امکان هماهنگی بینشان سخت شده و اگر ازدواجی بینشان صورت بگیرد با دردسرهای زیادی همراه خواهد بود.

 

به عنوان مثال دو مسلمان را در نظر بگیرید که دو بعد فکری متفاوت داشته باشند و یکی از آن دو مثلا یک اصل خاص یا یک فرد خاص را قبول داشته باشد ولی دیگری قبول نداشته باشد. اگر هر دو نفر بر عقیده خود تعصب داشته باشند و نتوانند انعطاف پذیری نشان دهند ، همین اختلاف عقیده میتواند منجر به بحث و تنش در زندگی شود. بنابراین شناخت نحوه تفکر سیاسی قبل از ازدواج میتواند نقش بسیار موثری در موفقیت آن داشته باشد.

 

مورد دیگری که ممکن است درون یک گروه سیاسی بروز پیدا کند ، ازدواج با اهداف سیاسی و درون گروهی است که بعد از مدتی به دلیل عدم سازگاری و ناراحتی زوجین منجر به طلاق میشود. هدف قرار دادن پیوند زناشویی در این گروهها میتواند منجر به اختلافات شدید بین زوجین و ناسازگاری بین دو نفر که از سایر ابعاد اخلاقی شباهتی به هم ندارند، بشود بنابراین نمیتوان گفت تشابه عقاید سیاسی به تنهایی تضمین کننده خوشبختی و موفقیت ازدواج است.

مشاوره قبل از ازدواج در مورد عقاید سیاسی

یکی از مواردی که میتوانید در مشاوره قبل از ازدواج بررسی کنید ، تفاوت و تشابه عقاید سیاسی دو نفر با هم است که میتواند حالت های مختلفی را در بر داشته باشد از جمله :

 

1 – حالتی که زن و مرد دارای خط سیاسی خاص هستند که میتواند مشابه یا متفاوت باشد.

2 – حالتی که یک نفر دارای خط سیاسی است و طرف مقابل خط سیاسی خاصی ندارد.

3 – هیچکدام از طرفین خط سیاسی خاصی ندارند.

در حالت دوم و سوم معمولا هیچ گونه مشکلی در ازدواج بر سر عقاید سیاسی ایجاد نخواهد شد.

 

معمولا مشکل زمانی ایجاد میشود که زن و مرد دارای خط سیاسی خاص و متفاوت باشند. اگر اختلاف عقیده به قدری زیاد باشد که هر دو روی عقیده خود تعصب داشته باشند احتمال اینکه ازدواجشان به ناسازگاری منجر شود زیاد است و مشاور در چنین موارد هشدارهای لازم برای آینده را به آن ها خواهد داد. ولی اگر اختلاف عقیده در حد تعصب داشتن نباشد و بتوانند با بحث و مذاکره مشکل خود را حل کنند یا مسائل سیاسی عقیدتی خود را وارد زندگی نکند احتمال سازش بین آن ها بالا میرود.

 

بنابراین اگر مشاور بعد از بررسی همه جانبه متوجه شود تنها اختلاف بین این دو فقط در مورد عامل سیاسی است که تعصبی نسبت به آن ندارند و میتوانند عقیده مخالف خود را تحمل کنند ضمن دادن آگاهی های لازم در یک جلسه سه نفره برای رسیدن به  بینش و بصیرت لازم برای هماهنگی بین زوج برگزار مینماید.

برچسب ها :
#زناشویی
  ثبت آگهی رایگان