در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

ادرار بعد ا رابطه جنسی و کاهش عفونت

پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰ تغذیه
  • تصویر شماره ادرار بعد ا رابطه جنسی و کاهش عفونت
  • تصویر شماره ادرار بعد ا رابطه جنسی و کاهش عفونت

رعایت نکردن بهداشت در رابطه جنسی یکی از شایع ترین عوامل ابتلا به عفونت ادراری به خصوص در زنان است.  از آنجایی که خروجی مجرار ادارر در زنان نزدیک به واژن و مقعد قرار گرفته است. احتمال بروز عفونت ادراری در زنان 30 برابر بیشتر از مردان است. 

 

ادرار کردن قبل و بعد از رابطه جنسی الزامی نیست ولی میتواند تحت برخی شرایط برای حفظ سلامت فرد مفید باشد.  

ادرار کردن قبل و بعد از رابطه جنسی هیچ ارتباطی با باردار شدن ندارد. 

 

با وجودی که مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده است ولی عقیده بر این است که ادرار کردن بعد از رابطه جنسی میتواند احتمال بروز عفونت مجاری ادراری را کاهش دهد ولی هیچ تاثیری بر عفونت انتقالی از طریق جنسی که وارد واژن شده اند ندارد و تنها راه پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و عفونت های جنسی استفاده از کاندوم است. 

ادرار کردن قبل از رابطه جنسی در زنان

عفونت مجاری ادراری در زنانی که فعالیت جنسی بیشتری دارند ، بروز می کند و علایم عفونت مجاری ادراری معمولا 24 ساعت بعد از عفونت خودش را نشان میدهد.

 

واژن زنان سطحی مخاطی  ، چرب و لزج دارد که دارای باکتری های سالم و مفید برای حفظ سلامت محیط واژن هستند ولی این باکتری ها در صورت ورود به مجاری ادرای منجر به عفونت می شوند. به دلیل خارج شدن ترشحات واژن هنگام رابطه جنسی ، احتمال انتقال باکتری ها به مجاری ادراری وجود دارد. 

 

بهتر است رابطه جنسی با مثانه خالی انجام شود ، تورم ایجاد شده در کلیتوریس و اندام تناسلی هنگام برانگیخته شدن باعث ایجاد فشار به مثانه و احساس اضطرار دفع ادرار در زنان می شود ولی این گفته به این معنی نیست که حتما قبل از رابطه جنسی به دستشویی بروید بلکه به این معنی است که زمانی رابطه جنسی بهتری را تجربه خواهید کرد که مثانه شما نزدیک به پر شدن نباشد. 

 

بر خلاف نظر عامه ، ادرار کردن قبل از رابطه جنسی برای زنان احتمال بروز عفونت های ادراری و زنانه را بیشتر می کند می شود. ناگفته نماند که بسیاری از زنان عقیده دارند نیمه پر بودن مثانه باعث می شود ارگاسم بهتری را تجربه کنند. 

 

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی در زنان 

هنگام رابطه جنسی ، ترشحات واژن زیاد شده و بیرون اندام تناسلی خیس میشود بنابراین احتمال این که باکتری های واژینال هنگام رابطه جنسی وارد مجرای ادرار شوند وجود دارد به همین دلیل توصیه می شود که ادرار خود را برای بعد از رابطه جنسی نگه دارید تا بالا بودن حجم ادرار و فشار خروج آن باعث دفع باکتری های مضر برای مجاری ادراری شود. 

 

باکتری هایی که هنگام رابطه جنسی وارد مجاری ادراری می شوند در صورتی که با جریان شدید ادرار خارج نشوند منجر به عفونت باکتریایی مجاری ادراری می شوند که به نام " عفونت ماه عسل " شناخته می شود. 

 

این باکتری های ساختاری زین مانند دارند که مثل قلاب عمل کرده به قشر داخلی مجاری ادراری می چسبند و در صورتی که فشار و مقدار ادرار کافی نباشد و آن ها را به بیرون از بدن دفع نکند به مثانه راه پیدا کرده و شروع به رشد و تولید مثل کرده و باعث ایجاد عفونت مجاری ادراری در زنان می شوند. 

 

در صورتی که رابطه اورال روی فرج و کلیتوریس داشته باشید ، احتمال انتقال باکتری های بزاق دهان به مجاری ادراری وجود دارد. ادرار بعد از رابطه جنسی برای زنانی که مستعد عفونت هستند بسیار سودمند است ولی برای زنانی که مستعد عفونت نیستند شاید اهمیتی نداشته باشد ولی ضرری هم ندارد.

 

احتمال عفونت مجاری ادراری بعد از رابطه مقعدی بیشتر از رابطه واژنی یا رابطه اورال است بنابراین هنگام برقراری رابطه مقعدی سعی کنید به هیچ عنوان آلت تناسلی مرد را به دستگاه تناسلی زن نزدیک نکنید و از کاندوم مجزا برای رابطه جنسی مقعدی استفاده کنید. 

ادرار قبل از رابطه جنسی برای مردان

همانطور که همه شما میدانید قبل از انزال مایعی به نام پیشاب از آلت مردان خارج می شود که ممکن است حاوی اسپرم های باقی مانده از خروج قبلی مایع منی باشد و با احتمال کم میتواند منجر به بارداری شود. 

 

ادرار قبل از رابطه جنسی در مردان میتواند به از بین بردن اسپرم های باقی مانده از رابطه جنسی یا خروج مایع منی قبلی در مجاری ادراری کمک کند و در نتیجه هنگام رابطه جنسی پیشاب مرد بدون اسپرم باشد و احتمال بارداری با پیشاب را کمتر نماید. 

با وجودی که این نظریه بین کارشناسان مطرح شده است ولی از نظر علمی به اثبات نرسیده است و بنابراین نمیتوان احتمال بارداری با پیشاب را صفر دانست. 

ادرار بعد از رابطه جنسی برای مردان

از آنجا که طول مجراری ادراری در مردان به دلیل وجود آلت تناسلی بیرون از بدن ، بسیار بیشتر از زنان است ، ادرار کردن عفونت مجاری ادراری در مردان نادر است. بعد از رابطه جنسی برای مردان فایده کمتری دارد و باکتری برای رسیدن به مثانه باید فاصله بسیار طولانی تری را طی کند بنابراین  احتمال انتقال باکتری های واژن یا مقعد به مثانه مردان بسیار کمتر است. 

 

از سویی دیگر مجرار ادرار و خروج منی در مردان ، یکی است و انزال در مردان  به تمیز شدن مجرای ادرار آن ها کمک می کند ولی به هر حال به مردان هم توصیه می شود که بعد از رابطه جنسی ادرار کنند و آلت تناسلی را کامل بشویند.

فاصله زمانی مناسب برای ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

نیازی نیست بلافاصله برای ادرار کردن بعد از رابطه جنسی ، بستر را ترک کنید ، به صورت ایده آل فاصله زمانی 15 – 30 دقیقه بعد از رابطه جنسی برای ادرار کردن مناسب است. هر چه زودتر باشد بهتر .

در صورتی که میخواهید فشار ادرار بعد از رابطه جنسی بیشتر باشد میتوانید قبل از شروع رابطه یا بعد از اتمام رابطه یک لیوان آب ، دمنوش ، چای یا آب میوه بنوشید. 

 

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی و پیشگیری از بارداری

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی هیچ تاثیری در پیشگیری از بارداری ندارد حتی اگر چند ثانیه بلافاصله  بعد از انزال انجام شود. 

 

با وجودی که بلند شدن از بستر برای ادرار کردن بلافاصله بعد از رابطه جنسی به خروج بیشتر مایع منی از واژن کمک میکند و احتمال رسیدن اسپرم ها به داخل رحم را کاهش میدهد ولی راه مطمئنی برای پیشگیری از بارداری محسوب نمی شود. 

 

ادرار از مجاری ادراری خارج می شود در حالی که مایع منی داخل واژن ریخته شده است ، این دو مسیر هیچ تداخلی با هم ندارند و کاملا جدا از هم هستند بنابراین ادرار نمی تواند تاثیری روی مایع منی داخل واژن بگذارد. 

 

در صورتی که تمایل به بارداری دارید بهتر است به مدت 5 دقیقه کمی پاها را بالاتر از سطح بدن نگه دارید و بعد از آن برای تخلیه ادرار به دستشویی بروید. 

 

  ثبت آگهی رایگان