در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

فواید استفاده از دست مخالف

دوشنبه ۳۰ خرداد ۱ علمی
  • تصویر شماره فواید استفاده از دست مخالف
  • تصویر شماره فواید استفاده از دست مخالف
  • تصویر شماره فواید استفاده از دست مخالف
  • تصویر شماره فواید استفاده از دست مخالف
  • تصویر شماره فواید استفاده از دست مخالف

گفته می شود استفاده از دست مخالف میتواند باعث افزایش هوش و استعداد کودکان شود، ولی آیا استفاده همزمان از دو دست نشان دهنده باهوش بودن افراد است یا صرفا تکنیکی است که با تمرین بدست آمده است؟

معمولا افراد از نظر استفاده از دست ها به دو دسته راست دست و چپ دست تقسیم می شوند و تعداد افرادی که میتوانند از هر دو دست به طور همزمان و با مهارت یکسان استفاده کنند بسیار کم است. 

برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از دست مخالف میتواند عملکرد شناختی و خلافیت مغز را تحریک کند. 

 

شما میتوانید برای ایجاد ارتباطی قوی تر بین نیمکره راشت و چپ مغزتان با دست مخالف تمرین کنید مثلا استفاده از دست مخالف برای مسواک زدن به بهبود سلامت مغز کمک میکند. 

 

ولی واقعا استفاده از دست مخالف چقدر میتواند روی هوش اثر بگذارد، آیا استفاده از دست مخالف واقعا میتواند باعث باهوش تر شدن افراد شود؟ 

 

مغز شما با تحریکات ذهنی می تواند پیشرفت کند و نورون های جدید بسازد و خودش را با شرایط جدید وفق داده و رشد کند و دوباره سیم کشی شود. 

با افزایش سن، ممکن است حافظه یا مهارت های حرکتی کاهش پیدا کند که در اغلب موارد علت آن عدم تقویت و ورزش ندادن به مغز است. 

 

برخی از درمان گران از بیمارانشان میخواهند که با دست مخالف بنویسند به عقیده آن ها این روش به فرد اجازه میدهد که به احساسات سرکوب شده اش دسترسی پیدا کند.

تاثیر استفاده از دست مخالف بر توانایی مغز

استفاده از دست مخالف میتواند مسیر های نورونی جدید در مغز ایجاد کند و باعث عملکرد بهتر مغز شود درست مانند ورزش که میتواند باعث رشد عضلات و عملکرد بدنی بهتر شود. 

سعی کنید زمانی را به نوشتن با دست مخالف اختصاص دهید یا برای کنترل موس یا کنترل تلویزیون از دست مخالفتان استفاده کنید یا با دست مخالف مسواک بزنید.

 

احتمالا در ابتدای این تمرینات متوجه خواهید شد که انجام دادن دقیق حرکات چقدر برایتان مشکل است.

زمانی که برای اولین بار با دست مخالف بنویسید درست مانند زمانی که برای اولین بار نوشتن را شروع کردید ، احساس بی دست و پا بودن پیدا میکنید ولی سختی کار به این دلیل است که در حال آموزش مهارتی جدید به مغزتان هستید که نیاز به ساختن مسیر های عصبی جدید برای رسیدن به مهارت در این زمینه خواهد داشت.

بعد از مدتی مداومت در استفاده از دست مخالف منجر به بهبود عملکرد و افزایش مهارت شما خواهد شد. 

عدم هماهنگی بین دو نیمکره مغز یک ویژگی است نه یک مشکل

اگر بگوییم این دست برای انجام این کار ضعیف است ، حرف درستی نیست چون هر کدام از دست ها توانایی خاص خودشان را دارند ولی دست غالب برای انجام حرکات مختلف دقیق تر عمل میکند ولی دست غیر غالب ثبات بهتری دارد. 

برای همین است که اگر راست دست باشید ، وسایل را با دست چپ نگه میدارید و با دست راست در را با کلید باز میکنید. 

 

باز کردن کلید با دست راست به معنی ضعیف بودن دست چپ نیست زیرا دست چپ شا در نگه داشتن وسایل حجیم و غیر متعادل بهتر عمل میکند. 

براساس پژوهشی که در سال 2018 انجام شد پژوهشگران به این نتیجه رسیدن که تمرین هر دو دست برای جبران کمبودهایی که دارند احتمالا فواید شناختی ندارد. 

 

شرکت کنندگان در این پژوهش بر اساس راست دست بودن ، چپ دست بودن یا استفاده از هر دو دست آزمون دادند و نتایج نهایی نشان داد افرادی که از دو دست استفاده می کردند در آزمون های حافظه ، حساب ، زیان و استدلال امتیاز کمتری از دیگران گرفتند. 

 

البته این نتایج مربوط به افرادی است که با این توانایی به دنیا آمده اند و شاید نتوان نتیجه را به افرادی که برای رسیدن به مهارت برای کار کردن با دست مخالف تمرین کرده اند ، تعمیم داد. 

با این وجود پژوهشگران فکر میکنند زمنی که مغز میداند برای انجام کدام کار باید از کدام نیمه خود استفاده کند میتواند با کارایی بهتری عمل کند و برای استفاده از نیمکره های مغز دچار تردید و بلاتکلیفی نمی شود. 

  

تاثیر استفاده از دست مخالف بر افزایش هوش

با این که استفاه از دست مخالف میتواند باعث تقویت و تمرین مغز شود ولی نمیتوان گفت که باعث افزایش هوش خواهد شد. هر دستاوردی که نتیجه استفاده از دست مخالف باشد به دلیل تمرین بدست می آید حتی اگر منجر به هماهنگی بیشتر بین نمیکره های مغزی شود ، سیم کشی های جدید لزوما تاثیری روی هوش فردی نخواهند داشت و حتی شاید مفید نباشند. 

 

رسیدن به کنترل روی دست مخالف برای رسیدن به مدارج عالی برخی از مهارت ها الزامی است از جمله : بازیکنان حرفه ای تنیس یا پیانیست های حرفه ای ولی حتی این دستاوردهای خاص نمیتوانند چیزی را خارج از دنیای این مهارت تغییر دهند.

 

در سال 2016 پژوهشی انجام شده که در آن شرکت کنندگان در مدت 10 روز ، هر روز 20 دقیقه با دست چپ خود شکلهای مورد نظر را ترسیم می نموند. 

طرح های رسم شده به مرور نرم تر و صاف تر شدند و پژوهشگران فرض را بر این گذاشتند که علت آن ایجاد ارتباط قوی تر بین قشرهای حرکتی بین دست چپ و راست در مغز است که باعث بهبد کنترل دست ها شده است. 

ولی این پژوهش به این معنی بود که تمرین کردن طراحی با دست چپ صرفا باعث بهبود مهارت طراحی با دست چپ می شود و لزوما باعث بهبود مهارت های دیگر نمی شود. 

پژوهشگران حتی مطمئن نیستند که مهارت طراحی به مهارت دست خط منتقل شده باشد و تمرین فرد با دست مخالف نتایج محدودی دارد و نمیتواند همزمان چندین مهارت را تقویت کند. 

تاثیر استفاده از دست مخالف بر خلاقیت

استفاده از دست مخالف میتواند مغز را گیج کند. 

مغز باید کارآمدی فعالیت ها را حفظ کند و برای این کار نیاز به پیش بینی مداوم دارد به همین دلیل زمانی که ز دست مخالف استفاده میکنید مغز را گیج میکنیم .

بخشی از مغز که مسئول بهره وری برای انجام فعالیتهای روزمره است با بخش از مغز که مسئول خلاقیت است متفاوت است. 

 

دست غیر غالب معمولا با نیمکره غیر قالب در مغز مرتبط است که معمولا به کار گرفته نمی شود. بر اساس تحقیقات انجام شده زمانی که از دست غالبتان استفاده میکنید یک نیمکره فعال میشود و زمانی که از دست غیر غالب استفاده میکنید هر دو نیمکره فعال می شوند که میتواند باعث شود به طور متفاوتی فکر کنید و احتمالا خلاق تر شوید. 

 

برای تمرین دست مخالف چه کارهایی انجام دهید؟

شروع کار با دست مخالف میتواند چالش برانگیز و سخت است و بهتر است با کارهای ساده تر این مهارت را بیاموزید از جمله :

- مسواک زدن

- شستن بدن

- شستن ظروف

- پیمانه کردن مواد

- استفاده از درباز کن

- مالیدن کره ، پنیر و مربا روی نان

- ریختن نوشیدنی از پارچ درون لیوان

- حرکت دادن و کار کردن با موس کامپیوتر

- غذا خوردن با چاپستیک

برچسب ها :
#هوش
  ثبت آگهی رایگان