در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

مهاجرت

یکشنبه ۲۲ خرداد ۱ سلامت
  • تصویر شماره مهاجرت
  • تصویر شماره مهاجرت
  • تصویر شماره مهاجرت
  • تصویر شماره مهاجرت
  • تصویر شماره مهاجرت

اول خوب فکر کنید که برای چه تصمیم به مهاجرت دارید، مثلا برای رفاه کاری بیشتر هستید یا تصمیم به ادامه تحصیل دارید مهاجرت می‌کنید؟

تصمیم جدی بگیرید

لازم است دقیق و جزئی جایگاه خود را معین کنید به طور مثال جواب شما این است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خوب و بین‌المللی تصمیم به سفر دارید، ولی آیا پس از فارغ‌التحصیلی می‌خواهید به کشور مادری برگردید یا نه؟ آیا در کشور مبدأ شرایط خوبی برای تحصیل نیست؟ آیا کشور مقصد از لحاظ آموزشی در سطح خیلی بالاتری قرار دارد؟ اصلاً تحصیل چقدر در زندگی اکنون شما اثر دارد؟

 

این موارد تعدادی از سوالاتی است که کمک می‌کنند هدف اصلی شما از رها کردن وطن و رهسپار شدن به سمت زمینی دیگر مشخص شود.

 

نخستین گام برای مهاجرت، داشتن تصمیم استوار است؛ باید حتماً قبل از آغاز اطمینان داشته باشید که تصمیم شما به قدری محکم است که حاضر هستید برای آن با همه مسائل و مشکلات دست‌وپنجه نرم کنید.

 

چنانچه اقدام به مهاجرت نموده و در میان راه پشیمان شوید و حس کنید که انتخاب اشتباهی کرده‌اید برگشت قدری دشوار و پرهزینه خواهد بود. بنابراین نخست از تصمیمتان اطمینان پیدا کنید.

با استرس ها مواجه شوید

در کار مهاجرت به جز نکاتی که باید در کشور مقصد در نظر داشته باشید و مشکلاتی که شاید در این کشورها با آن ها روبرو شوید باید اول با دو چالش بزرگ مواجه شوید.

 

کار خود را از دست می دهید

چنانچه شاغل هستید یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مهاجرت از همان اول راه در نظر داشته باشید این است که باید شغل خود را رها کنید. شغلی که با تلاش و کوشش به دست آورده اید و قسمتی از زندگی روزمره ی شماست. چنانچه دلبستگی زیادی به محیط کار و شغل اکنون تان دارید لازم است قدری بیشتر فکر کنید.

 

باید در نظر داشته باشید که چنانچه به علل شخصی مثل ازدواج، شرایط بهتر تحصیلی فرزندتان و ... بدون داشتن شغل در مقصد اقدام به مهاجرت می کنید با استرس و نگرانی بسیاری مواجه خواهید شد، آیا می توانید این نگرانی ها را پشت سر بگذارید؟

 

به خانه بر نخواهید گشت

رها کردن خانه و منزلی که سال ها در آن زندگی کرده اید از دشوار ترین کارهایی است که باید انجام دهید، جدا شدن از اقوام و دوستان و پا گذاشتن به دنیایی نو کار سختی است. اشخاص بسیاری به علت دلبستگی های عاطفی از مهاجرت منصرف می شوند، بنابراین با خود رو راست باشید و پاسخ محکمی برای این سوال که می توانند خانه و آشنایانتان را رها کنید یا خیر پیدا کنید چون در صورتی که وارد مراحل مهاجرت شوید پشیمانی در میانه ی راه هزینه و زمان بسیاری را از شما خواهد گرفت.

 

هیچ دوستی ندارید

قبل از مهاجرت باید بدانید پیدا کردن دوستان جدید در کشوری دیگر کار سختی است، شما حتما در زندگی روزانه نیاز به دوست را حس خواهید کرد تا مسائل و مشکلاتتان را با او در بین بگذارید، این خلأیی است که خیلی از مهاجران آن را حس می کنند.

 

یکی از مشکلات در این رابطه این است که شما در ابتدای ورود با آداب و اجتماع جدیدی که واردش شده اید آشنایی دقیق و کاملی ندارید و کاملا تنها هستید و نمی دانید چطور باید با دیگران ارتباط عاطفی برقرار کنید، نمی توانید مانند دوران مهد کودک راحت بپرسید که با من دوست می شوی؟

 

باید آداب اطرافیانتان را رعایت کنید و تلاش کنی برای خود جایی بینشان باز کنید زیرا اگر در دانشگاه تحصیل می کنید و یا شاغل هستید حتما اطرافیان بخش مهمی از زندگیتان خواهند شد.

 

در سال های اخیر بعضی از مهاجران از طریق آنلاین اقدام به یافتن دوست در کشور مقصدشان می کنند که می تواند بعضی وقت ها راه خوبی باشد، ولی مسئله این است که قبل از مهاجرت باید دقت کنید نخست هیچ دوستی نخواهید داشت و این مسئله مهم تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

در نظر گرفتن قوانین کشور مقصد

بعضی از کشورها برای مهاجرت سیاست‌های راحتی دارند. در حالی‌که بعضی دیگر از کشورها قوانین سخت‌گیرانه‌تری نسبت به مهاجران دارند. مثلا استرالیا و کانادا قوانین دشوارتری نسبت به آلمان برای پذیرش مهاجران دارند. پس پیش از مهاجرت باید بدانید که کشور مقصد با شما چه رفتاری می‌کند و چه سیاستی را در پیش می‌گیرد. همین طور باید مزیت‌های اقامت در کشور رویایی خود را هم در نظر بگیرید. از طرف دیگر باید اطمینان پیدا کنید دریافت ویزای اقامت دائم کشور مقصد برای مهاجران طبق چه قوانینی است.

 

خطرات مهاجرت را در نظر بگیرید

پیش از این‌که بخواهید به یک کشور خارجی مهاجرت کنید، باید نخست خطرات احتمالی را در نظر بگیرد. در هر کشوری امکان  مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و یا حتی زیست‌محیطی وجود داشته باشد. برای مثال زلزله و یا سیل در کشورهای جنوب شرق آسیا یک امر عادی است که هر چند سال یک‌بار اتفاق می افتد. حتی در بعضی از کشورهای صنعتی نیز امکان دارد با مشکل بیکاری و یا مشکلات اقتصادی مواجه شوید. پس شما باید فرصت‌های شغلی خود در کشورتان را رها کنید و به یک کشور ناشناخته بروید.

 

الزامات غذایی و نوشیدنی در کشور مقصد

هنگامی که یک کشور جدید را برای مهاجرت انتخاب می‌کنید، حتما از نظر رژیم غذایی با وطن شما فرق بسیاری دارد. بنابراین باید فرق موادغذایی، نوشیدنی‌ها و حتی عادات غذایی در کشور مقصد را در نظر بگیرید. یک ایرانی در هر کشوری که باشد به غذاهای سنتی ایرانی بیش‌تر میل نشان می‌دهد. این در حالی است که در ایالات متحده و یا فرانسه به غذاهای فست‌فود بیش‌تر اهمیت می‌دهند. آیا شما می‌توانید متناسب با مردم آنجا عادات غذایی خود را تغییر دهید؟ حتی در مواردی امکان دارد بدن شما نسبت به عادات غذایی و نوشیدنی‌های آن‌ها، واکنش نشان دهد.

آشنایی با عادات اجتماعی و آداب و رسوم

یکی دیگر از کارهایی که باید پیش از مهاجرت انجام داد آشنا شدن با عادات اجتماعی و آداب و رسوم مردمی است که در کشور مقصد زندگی می‌کنند. پس باید پیش از مهاجرت و انتخاب کشور، در مورد عادت مردم آن کشور تحقیقات لازم را انجام دهید. در مواردی  که امکان دارد عادات آن‌ها سبب آزارتان شود و به‌جای این‌که در کشور مقصد حس راحتی و خوشبختی کنید، همیشه از کاری که کرده‌اید حس پشیمانی کنید.

 

ساختار سیاسی در کشور مقصد را بررسی کنید

یکی دیگر از کارهایی که پیش از مهاجرت باید انجام داد تحقیق در مورد ساختار سیاسی، آزادی‌های شخصی و حقوق شهروندی در کشور مقصد است. شما قرار است به شهروند یک کشور جدید تبدیل شوید پس باید از حقوق خود در آینده اطلاعات بسیاری به‌دست آورید. آیا شکل و ساختار دولتی را که قرار است در زیر چتر آن زندگی کنید، می‌پذیرید؟ داشتن ثبات سیاسی، رضایت‌مندی از ساختار سیاسی و دولت در یک کشور جدید، اهمیت زیادی دارد که قبل از مهاجرت باید در این مورد اطلاعات کافی را به‌دست آورید.

 

مراقبت‌های بهداشتی در کشور مقصد

بررسی وضعیت مراقبت‌های بهداشت و یا بیماری رایج در کشور مقصد، پیش از مهاجرت اهمیت بسیاری دارد. در بعضی از کشورها امکان دارد کیفیت زندگی و فرصت‌های شغلی بالا باشد، ولی امکان دارد یک بیماری صعب‌العلاج در جامعه رایج شده باشد. در این ‌صورت احتمال ابتلای شما هم به این بیماری افزایش پیدا می کند. از طرف دیگر امکانات و مراقبت‌های بهداشتی در کشور مقصد اهمیت بسیاری دارد. باید هزینه‌های درمان، بیمه‌ی درمانی، در دسترس بودن خدمات و مراقبت‌های بهداشتی را پیش از مهاجرت بررسی کنید.

 

حساب بانکی بین‌المللی باز کنید

هنگامی که قرار است به کشور جدید مهاجرت کنید، قطعاً درآمدهایی دارید که باید قدری از آن را پس‌انداز کنید. با باز کردن یک حساب بانکی بین‌المللی می‌توانید در صورت سفر به یک کشور جدید، از آن استفاده کنید. برای مثال هنگامی که به کانادا مهاجرت می‌کنید و سپس تصمیم به سفر به انگلیس را دارید، می‌توانید در انگلستان یا هر کشور دیگری، از حساب بانکی خود استفاده کنید. به طور مثال می‌خواهید در انگلیس اجاره‌ی ماهیانه‌ی خانه و یا بدهی خود را به بانک پرداخت کنید. یک حساب بین‌المللی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 

بعضی از انواع حساب بانکی صورت خاص برای مهاجران طراحی می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که پول را به چندین ارز اختصاص دهید. پیش از مهاجرت از نوع حساب بانکی بین‌المللی در کشور مقصد آگاه شوید. شما می‌توانید متناسب با شرایط زندگی خود در کشورهای گوناگون، از این نوع حساب بانکی استفاده کنید.

آب و هوای کشور مقصد را بررسی کنید

هنگامی که قرار است در یک کشور جدید زندگی کنید، باید بتوانید شرایط جسمی خود را با آب‌وهوای آن کشور سازگار کنید. برای مثال کشورهای اسکاندیناوری خیلی سرد هستند و زمستان‌های خیلی سردی دارند، پس برای فردی که جسم ضعیف و ناتوانی دارد، مناسب نیستند.

 

بعضی از کشورهای جنوب شرق آسیا به علت گرمای زیاد و مواد آلاینده در بعضی از شهرها، برای افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند، مناسب نیست. همین‌طور امکان دارد شما به پوشش گیاهی در یک کشور حساسیت داشته باشید. در این‌صورت پیش از مهاجرت باید در مورد شرایط آب‌وهوایی کشور مورد نظر اطلاعات کافی داشته باشید تا با اطمینان خاطر بتوانید به آن کشور مهاجرت کنید.

  ثبت آگهی رایگان