در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

زیره سبز

یکشنبه ۲۲ خرداد ۱ تغذیه
  • تصویر شماره زیره سبز
  • تصویر شماره زیره سبز
  • تصویر شماره زیره سبز
  • تصویر شماره زیره سبز

زیره ادویه ای است که از دانه خشک گیاهی به نام زیره سبز که از خانواده جعفری است تهیه می شود. زیره یکی از محبوب ترین ادویه ها است و معمولا در غذاهای آمریکای لاتین، خاورمیانه، آفریقای شمالی و هند و بسیاری دیگر از آن استفاده می شود. هم به صورت دانه کامل و هم به صورت آسیاب شده موجود است.

دانه های زیره با دست از یک گیاه یک ساله برداشت می شوند. آنها کوچک، قایقی شکل هستند. رایج ترین نوع زیره، رنگ زرد مایل به قهوه ای است، اگرچه گاهی اوقات می توانید زیره سیاه، زیره سبز و زیره سفید را نیز پیدا کنید.

 

زیره یک ادویه باستانی است که در مصر و خاورمیانه رشد می کند. در کاوش های 4000 ساله در سوریه و مصر باستان یافت شده است که هم به عنوان ادویه و هم به عنوان عنصری برای حفظ مومیایی ها استفاده می شد. در کتاب مقدس هم در عهد عتیق و هم در عهد جدید آمده است.

 

از زمان های قدیم، زیره به طور گسترده در هند و همچنین یونانیان و رومی ها استفاده می شده است. پس از استعمار اروپا که توسط اسپانیایی ها و پرتغالی ها آورده شد، این غذا به غذاهای مکزیکی و آمریکای جنوبی راه یافت.

 

زیره سبز هم به صورت دانه کامل و هم به صورت پودر آسیاب شده موجود است و هر دو در دستور العمل ها استفاده می شوند. زیره دارای طعم و عطر گرم و خاکی با کمی شیرینی و تلخی است. 

 

در بسیاری از غذاها از زیره سبز استفاده می شود، به ویژه غذاهای مناطق بومی آن در مدیترانه و آسیای جنوب غربی. علاوه بر این، زیره از دیرباز در طب سنتی استفاده می شده است.

فواید سلامتی زیره سبز

مطالعات جدید برخی از فواید سلامتی زیره را تایید کرده اند که به طور سنتی به آن ها معروف است، از جمله بهبود هضم و کاهش عفونت های ناشی از غذا. تحقیقات همچنین فواید جدیدی مانند کاهش وزن و بهبود کنترل قند خون و کلسترول را نشان داده است.

این مقاله به بررسی 9 مزیت سلامت مبتنی بر شواهد زیره می پردازد.

 

1. زیره سبز هضم را تقویت می کند

رایج ترین استفاده سنتی زیره برای سوء هاضمه است. در واقع، تحقیقات مدرن تأیید کرده است که زیره ممکن است به بهبود هضم طبیعی کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است فعالیت آنزیم های گوارشی را افزایش داده و به طور بالقوه هضم را تسریع کند.

زیره همچنین باعث افزایش ترشح صفرا از کبد می شود. صفرا به هضم چربی ها و برخی مواد مغذی در روده شما کمک می کند.

 

2. زیره سبز منبع غنی آهن است

دانه های زیره به طور طبیعی غنی از آهن هستند. یک قاشق چای خوری زیره آسیاب شده حاوی 1.4 میلی گرم آهن یا 17.5 درصد از RDI برای بزرگسالان است. کمبود آهن یکی از رایج ترین کمبودهای مواد مغذی است که تا 20 درصد از جمعیت جهان و 10 نفر از هر 1000 نفر را در ثروتمندترین کشورها تحت تأثیر قرار می دهد.

 

به ویژه، کودکان برای رشد کافی و زنان جوان برای جایگزینی خون از دست رفته در طول قاعدگی به آهن نیاز دارند. تعداد کمی از غذاها به اندازه زیره آهن دارند. این باعث می شود حتی اگر به مقدار کم به عنوان چاشنی استفاده شود، منبع آهن خوبی باشد.

 

3. زیره سبز حاوی ترکیبات گیاهی مفید است

زیره حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی است که با فواید بالقوه سلامتی مرتبط هستند، از جمله ترپن ها، فنل ها، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها. تعدادی از اینها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند، که مواد شیمیایی هستند که آسیب رادیکال های آزاد به بدن شما را کاهش می دهند. 

 

رادیکال های آزاد اساساً الکترون های تنها هستند. الکترون ها جفت بودن را دوست دارند و وقتی از هم جدا می شوند ناپایدار می شوند. این الکترون‌های تنها یا «آزاد» دیگر شرکای الکترونی را از سایر مواد شیمیایی بدن شما می‌دزدند. این فرآیند "اکسیداسیون" نامیده می شود.

 

اکسیداسیون اسیدهای چرب در عروق شما منجر به گرفتگی عروق و بیماری قلبی می شود. اکسیداسیون همچنین منجر به التهاب در دیابت می شود و اکسیداسیون DNA می تواند به سرطان کمک کند. آنتی اکسیدان هایی مانند آنهایی که در زیره وجود دارد، الکترون را به یک الکترون رادیکال آزاد تنها می دهد و آن را پایدارتر می کند.

 

4. زیره سبز ممکن است به دیابت کمک کند

برخی از اجزای زیره سبز به درمان دیابت کمک می کند. یک مطالعه بالینی نشان داد که یک مکمل زیره غلیظ در مقایسه با دارونما، شاخص های اولیه دیابت را در افراد دارای اضافه وزن بهبود می بخشد. زیره همچنین حاوی اجزایی است که با برخی از اثرات طولانی مدت دیابت مقابله می کند.

 

یکی از راه‌هایی که دیابت به سلول‌های بدن آسیب می‌رساند، محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) است. آنها به طور خود به خود در جریان خون تولید می شوند، زمانی که سطح قند خون در مدت زمان طولانی بالا می رود، مانند دیابت. AGE ها زمانی ایجاد می شوند که قندها به پروتئین ها متصل می شوند و عملکرد طبیعی آنها را مختل می کنند.

 

AGE ها احتمالاً مسئول آسیب به چشم ها، کلیه ها، اعصاب و عروق خونی کوچک در دیابت هستند. زیره حاوی اجزای متعددی است که حداقل در مطالعات لوله آزمایش، AGE ها را کاهش می دهد.

 

در حالی که این مطالعات اثرات مکمل های زیره غلیظ را مورد آزمایش قرار دادند، استفاده معمول از زیره به عنوان چاشنی ممکن است به کنترل قند خون در دیابت کمک کند. هنوز مشخص نیست که چه چیزی مسئول این اثرات است یا چه مقدار زیره برای ایجاد فواید لازم است.

5. زیره سبز ممکن است کلسترول خون را بهبود بخشد

زیره سبز همچنین در مطالعات بالینی کلسترول خون را بهبود بخشیده است.

در یک مطالعه، مصرف 75 میلی گرم زیره دو بار در روز به مدت هشت هفته باعث کاهش تری گلیسیرید خون ناسالم شد. در مطالعه دیگری، سطح کلسترول LDL "بد" اکسید شده در بیمارانی که عصاره زیره را طی یک ماه و نیم مصرف می کردند، تقریباً 10 درصد کاهش یافت.

 

6. زیره سبز ممکن است باعث کاهش وزن و کاهش چربی شود

مکمل های غلیظ زیره در مطالعات متعدد باعث کاهش وزن شده اند. همه مطالعات این مزیت را نشان نداده اند و ممکن است دوزهای بالاتر برای کاهش وزن مورد نیاز باشد.

 

7. زیره سبز ممکن است از بیماری های ناشی از غذا جلوگیری کند

یکی از نقش های سنتی زیره در چاشنی ممکن است برای ایمنی غذا باشد. به نظر می رسد بسیاری از چاشنی ها، از جمله زیره، دارای خواص ضد میکروبی هستند که ممکن است خطر عفونت های ناشی از غذا را کاهش دهد. چندین ترکیب زیره باعث کاهش رشد باکتری های منتقله از غذا و انواع خاصی از قارچ های عفونی می شود.

 

هنگامی که زیره هضم می شود، ماده ای به نام مگالومایسین آزاد می کند که دارای خواص آنتی بیوتیکی است. علاوه بر این، یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که زیره باعث کاهش مقاومت دارویی برخی باکتری ها می شود.

 

8. زیره سبز ممکن است به پیشگیری از وابستگی به مواد مخدر کمک کند

وابستگی به مواد مخدر یک نگرانی فزاینده در سطح بین المللی است. مواد مخدر افیونی با ربودن حس طبیعی ولع و پاداش در مغز اعتیاد ایجاد می کند. این منجر به ادامه یا افزایش استفاده می شود. مطالعات روی موش ها نشان داده است که اجزای زیره باعث کاهش رفتار اعتیاد آور و علائم ترک می شود. با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری برای تعیین اینکه آیا این اثر در انسان مفید است یا خیر، مورد نیاز است.

 

9. زیره سبز ممکن است با التهاب مبارزه کند

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که عصاره زیره از التهاب جلوگیری می کند. اجزای مختلفی از زیره وجود دارد که ممکن است اثرات ضد التهابی داشته باشد، اما محققان هنوز نمی‌دانند کدام یک از آنها مهم‌تر است. نشان داده شده است که ترکیبات گیاهی موجود در چندین ادویه باعث کاهش سطح یک نشانگر التهابی کلیدی، NF-kappaB می شود.

در حال حاضر اطلاعات کافی برای دانستن اینکه زیره در رژیم غذایی مفید هستند یا مکمل های زیره در درمان بیماری های التهابی وجود ندارد.

خط پایان

زیره سبز دارای مزایای سلامتی مبتنی بر شواهد بسیاری است. برخی از آنها از زمان های قدیم شناخته شده اند، در حالی که برخی دیگر به تازگی کشف شده اند.

استفاده از زیره به عنوان ادویه باعث افزایش مصرف آنتی اکسیدان، بهبود هضم، تامین آهن، بهبود کنترل قند خون و کاهش بیماری های ناشی از غذا می شود.

 

مصرف دوزهای بالاتر به شکل مکمل با کاهش وزن و بهبود کلسترول خون مرتبط است، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بهتر است از زیره در آشپزی استفاده کنید تا به عنوان مکمل. به این ترتیب، هم از مزیت زیره استفاده می کنید و هم خوشمزه است

  ثبت آگهی رایگان