در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

انواع ارتودنسی

چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱ سلامت
  • تصویر شماره انواع ارتودنسی
  • تصویر شماره انواع ارتودنسی
  • تصویر شماره انواع ارتودنسی

ارتودنسی متحرک وسیله ای است که به دندان ها متصل نیست. بنابراین بیماران می توانند بر اساس نیاز خود آنها را حذف و جایگزین کنند. این سیستم آزادی بیشتر، راحتی بیشتر و بهداشت بهتر را ارائه می دهد. برای اولین بار، بیمار می تواند کنترل را به دست بگیرد و دیگر آن را به عنوان یک محدودیت تجربه نمی کند، زیرا می تواند آنها را در طول وعده های غذایی و هنگام مسواک زدن بردارد.

همانطور که از نام آن پیداست، می توانید وسیله ارتودنسی را هنگام غذا خوردن بردارید و بعد از آن دوباره سر جای خود قرار دهید. بنابراین اثربخشی ارتودنسی متحرک کاملاً به همکاری بیمار بستگی دارد. این دستگاه معمولا برای اصلاح عیوب جزئی فک و دندان ها استفاده می شود. همچنین وسایل کاربردی ارتوپدی متحرکی وجود دارد که به اصلاح ناهماهنگی های رشد کمک می کند.

 

برخی متخصصین براساس نیازهای افراد، ممکن است در طول درمان ارتودنسی، دستگاه های متحرک ارتودنسی را برای بهبود کارایی درمان صاف کردن دندان های شما توصیه کنند. پس از برداشتن بریس‌ها، دندان‌ها می‌توانند به موقعیت اولیه خود برگردند. نگهدارنده های متحرک برای حفظ موقعیت دندان های صاف استفاده می شوند.

 

چه کسانی می توانند از ارتودنسی متحرک استفاده کنند؟

اکثریت قریب به اتفاق بیمارانی که نیاز به تراز کردن دندان های خود دارند می توانند این دستگاه ها را انتخاب کنند. این نوع ارتودنسی برای ساده ترین موارد و همچنین برای پیچیده ترین موارد موثر است. همچنین حداقل سن برای شروع وجود ندارد.

 

انواع پلاک ارتودنسی متحرک 

ارتودنسی متحرک دارای انواع مختلفی می باشند. ارتودنتیست با توجه به وضعیت بیمار، میزان بی نظمی دندان ها و همچنین مدت زمان درمان ارتودنسی، پلاک مورد نظر را انتخاب می کند. در ادامه به معرفی انواع پلاکهای متحرک می پردازیم:

 

پلاک های فانکشنال

پلاک های فانکشنال یکی از انواع ارتودنسی متحرک می باشند. این پلاک ها در مواقعی که فک پایینی بیمار و یا فک بالایی جلوتر از حد طبیعی باشد، استفاده می شوند.

 

پلاک های نامرئی

پلاک های نامرئی یکی از انواع ارتودنسی متحرک می باشد، این پلاک ها به دلیل جنس پلاستیکی و شفافی که دارند، نامرئی بوده و قابل دیدن نیستند.

 

پلاک z شکل متحرک

یکی دیگر از انواع پلاک های متحرک، پلاک Z شکل می باشد که در صورت وجود ناهنجاری عقب زدگی یک یا چند دندان قدامی مورد استفاده قرار گرفته و به جلو کشیدن این دندان ها و منظم بودن و هم ردیف شدن آن ها کمک می کند.

مزایای دستگاه ارتودنسی متحرک در مقایسه با دستگاه ثابت

- می توان آن را برای مسواک زدن یا غذا خوردن برداشت.

- تنظیم آسان (سیم ها را می توان به راحتی خم کرد و پایه اکریلیک را می توان به راحتی برش داد یا به آن اضافه کرد)

- خطر کمتر آسیب به دندان ها (تحلیل ریشه به دلیل نیروی بیش از حد وارد شده به دندان رخ می دهد و در دستگاه های ثابت رایج تر است)

- پایه اکریلیک را می توان ضخیم کرد تا صفحات بایت صاف را روی دندان های جلویی بالایی یا دندان های عقبی ایجاد کند.

 

چگونه از ارتودنسی متحرک خود مراقبت کنیم؟

بسیار ظریف هستند و برای جلوگیری از آسیب توصیه می شود:

- در حالی که ارتودنسی متحرک را استفاده می کنید از خوردن غذاها و نوشیدنی های سفت، چسبناک و شیرین خودداری کنید.

بریس ها را در آب جوش یا داغ نشویید زیرا باعث آب شدن پلاستیک آن می شود.

- هنگام شنا بریس ها را دربیاورید.

- اگر در چند روز اول صحبت کردن سخت بود، سعی کنید مشکل را فقط با تمرین حل کنید. به عنوان مثال، یک متن را با صدای بلند بخوانید. گفتار بعد از دو یا سه روز به حالت عادی باز می گردد.

- هفته ای یک بار بریس های خود را با یک حلال شستشو تمیز کنید.

- دستگاه های نامرئی از نظر زیبایی شناختی بسیار دلپذیرتر هستند. آنها کاملاً نامرئی هستند تا کاملاً با دندان های هر بیمار سازگار شوند.

 

معایب استفاده از دستگاه متحرک

- ارتودنسی ممکن است به راحتی جابجا شود ، به خصوص در چند روز یا چند هفته اول پس از صدور دستگاه، زیرا باید دائماً برداشته شود و دوباره در دهان قرار گیرد.

- فقط حرکات محدود دندان امکان پذیر است. حرکاتی که به نیروی بیشتری نیاز دارند به دستگاه ارتودنسی ثابت نیاز دارند.

- برای حرکت چندین دندان فردی کارآمد نیست.

- تکنسین خوب مورد نیاز است.

- بر گفتار تأثیر می گذارد.

- تحمل وسایل متحرک پایینی دشوار است ، اما معمولاً ساخته نمی شوند.

 

برچسب ها :
#دندان
  ثبت آگهی رایگان