در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

قطع اورژانسی پریود

چهارشنبه ۴ خرداد ۱ سلامت
  • تصویر شماره قطع اورژانسی پریود
  • تصویر شماره قطع اورژانسی پریود
  • تصویر شماره قطع اورژانسی پریود

گاهی اوقات قاعدگی فرد می تواند در زمان های نامناسب ظاهر شود و مانع برنامه هایی مانند داشتن رابطه جنسی یا شنا شود و فرد تصمیم می گیرد که پریود خود را برای آن روز قطع کند اما آیا این امکان وجود دارد؟

با استفاده از قرص‌های اتینیل استرادیول-نورتیسترون ، قرص‌های ضد بارداری یا دستگاه هورمونی داخل رحمی (IUD) می‌توان قاعدگی را برای چند روز یا چند ماه به تاخیر انداخت. با این حال، هیچ یک از این گزینه ها نمی توانند یک دوره قاعدگی را پس از شروع پریود متوقف کنند.

 

قطع قاعدگی با آب نمک، آب با سرکه، قرص جلوگیزی یا ایبوپروفن توصیه نمی شود زیرا این روش ها از نظر علمی موثر نیستند و می توانند برای سلامتی مضر باشند. هر یک از این روش ها ممکن است باعث تغییرات هورمونی شود که ممکن است منجر به ایجاد چرخه های قاعدگی نامنظم شود.

 

اگر می خواهید قاعدگی خود را برای همیشه به تاخیر بیندازید یا متوقف کنید، بهتر است با متخصص زنان خود صحبت کنید تا او بهترین راه را برای انجام این کار به شما توصیه کند.

 

روش اورژانسی قطع پریود

اگرچه هیچ راه مطمئن یا مؤثری برای توقف فوری پریود یا متوقف کردن آن پس از شروع آن وجود ندارد،اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان زمان آن را چند روز یا چند ماه تغییر داد. این روش ها عبارتند از:

 

1. قرص اتینیل استرادیول - نورتی استرون

اتینیل استرادیول-نورتیسترون دارویی است که معمولاً برای درمان خونریزی نامنظم رحمی استفاده می‌شود، اما می‌توان از آن برای متوقف کردن یا به تاخیر انداختن پریود تحت نظارت پزشکی نیز استفاده کرد. این دارو با حفظ سطوح بالای پروژسترون و استروژن در جریان خون عمل می کند که از تخمک گذاری جلوگیری می کند و پریود شما را به تاخیر می اندازد. 

 

مصرف قرص های اتینیل استرادیول-نورتی استرون به شما این امکان را می دهد که دو تا سه روز دیر یا زود پریود شوید. پس از چند روز استفاده، به دلیل ریزش خفیف رحم که پریود نیست، لکه بینی ایجاد می شود.

 

2. قرص ضد بارداری

اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، می توانید پریود خود را یک سیکل کامل به تعویق بیندازید و در نتیجه یک ماه پریود نشوید. برای انجام این کار، باید دو بسته را پشت سر هم مصرف کنید (یعنی یک بسته جدید را بلافاصله پس از اتمام آخرین قرص بسته فعلی شروع کنید)

 

توجه داشته باشید که برخی از قرص های ضد بارداری بسته 28 روزه وجود دارند که آخرین قرص های آنها دارونما هستند (بدون هورمون). قرص های آخر این بسته ها عموما رنگ دیگری دارند. اگر قرص ضد بارداری 28 روزه مصرف می‌کنید و می‌خواهید پریود خود را به تعویق بیندازید، قرص‌های بدون هورمون را رها کنید و بلافاصله با اولین قرص بسته بعدی شروع کنید. با مصرف دو بسته پشت سر هم، سطح استروژن و پروژسترون بالا باقی می ماند و پوشش داخلی رحم ریزش نمی کند.

3. مصرف مداوم قرص ضد بارداری 

مصرف مداوم قرص های ضد بارداری می تواند از پریود شدن برای چند ماه جلوگیری کند، زیرا سطح پروژسترون و استروژن را بالا نگه می دارد و از ریزش پوشش داخلی رحم جلوگیری می کند. لکه بینی خفیف می تواند با مصرف قرص های ضد بارداری به خصوص در سه ماه اول استفاده رخ دهد.

 

4. آی یو دی های هورمونی

یک IUD هورمونی مانند Mirena مقدار خون از دست رفته را در طول دوره کاهش می دهد و در برخی موارد می تواند خونریزی را به طور کامل متوقف کند. این به دلیل هورمونی است که معمولاً در IUD به نام لوونورژسترل یافت می شود که بسیار شبیه به پروژسترون (هورمونی که توسط تخمدان ها تولید می شود) عمل می کند. لوونورژسترول مایع واژن را ضخیم‌تر می‌کند و پوشش رحم را تغییر می‌دهد که از بارداری و توقف پریود جلوگیری می‌کند. 

 

5. تزریق سوزن ضدبارداری

سوزن ضد بارداری حاوی پروژسترون می تواند به طور قابل توجهی خونریزی قاعدگی را کاهش دهد و حتی از آن به طور کامل جلوگیری کند. این واکسن ها معمولا هر سه ماه یکبار انجام می شود. 

 

تزریق پروژسترون تخمک گذاری را مهار می کند و پوشش داخلی رحم را تغییر می دهد که از بارداری جلوگیری می کند. از آنجایی که این تزریق باعث می شود بدن سطح پروژسترون را بالا نگه دارد، این روش همچنین می تواند پریود را به تاخیر بیاندازد یا متوقف کند.

6. ایمپلنت های ضد بارداری

ایمپلنت ضد بارداری که به صورت زیر پوستی اعمال می شود به طور مداوم پروژسترون آزاد می کند که باعث می شود بدن سطوح هورمونی بالایی داشته باشد. این کار خونریزی قاعدگی را کاهش می دهد و همچنین می تواند از پریود جلوگیری کند.

ایمپلنت ضد بارداری تخمک گذاری را متوقف می کند و ضخامت مایع واژن را افزایش می دهد و حرکت اسپرم را سخت تر می کند.

ایمپلنت ضد بارداری یک میله انعطاف پذیر کوچک است که متخصص زنان آن را زیر پوست بازو قرار می دهد. برای سه سال موثر است. 

 

نحوه قطع دائم پریود

برای توقف دائمی پریود، می‌توانید یک عمل جراحی برای برداشتن رحم انجام دهید که به آن هیسترکتومی معروف است. همچنین روشی وجود دارد که قسمت داخلی رحم را برمی‌دارد که به آن ابلیشن آندومتر معروف است.

این روش ها دائمی هستند و بنابراین برای متخصص زنان مهم است که ارزیابی کند کدام روش برای شما بهترین است.

 

خلاصه:

هنگامی که یک دوره شروع شده است، نمی توان آن را متوقف کرد. اما با برخی از روشهایی که در بالا گفته شد می توان قبل از شروع دوره آن را عقب انداخت یا از شروع آن جلوگیری کرد. افرادی که به دلایل پزشکی یا شخصی علاقه مند به جلوگیری از پریود خود هستند باید با پزشک خود صحبت کنند.

آنها ممکن است بتوانند از روش های پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از پریود یا محدود کردن تعداد دوره هایی که تجربه می کنند استفاده کنند.

 

برچسب ها :
#زنان
  ثبت آگهی رایگان