در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز رایگان ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

جایگزین تخم مرغ

شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱ تغذیه
  • تصویر شماره جایگزین تخم مرغ
  • تصویر شماره جایگزین تخم مرغ
  • تصویر شماره جایگزین تخم مرغ
  • تصویر شماره جایگزین تخم مرغ
  • تصویر شماره جایگزین تخم مرغ

تخم مرغ یکی از مقوی و کامل ترین غذاها در سراسر دنیا است، این غذای محبوب جایگاه ویژه ای در بین مردم باز کرده، همچنین یکی از مواد اصلی سازنده کیک و شیرینی محسوب می شود از این رو می توان به کاربردهای گسترده آن پی برد، اما گاهی برخی افراد لازم است این ماده را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

دلایل عدم مصرف تخم مرغ:

به دلایلی که ممکن است فرد تخم مرغ را از رژیم غذایی خود حذف کند در ادامه اشاره شده:

آلرژی به تخم مرغ:

شاید جالب باشد بدانید؛ تخم مرغ دومین غذای آلرژی زا بین نوزادان و کودکان خردسال محسوب می شود.

 

رژیم غذایی گیاهی یا وگن:

ممکن است افراد از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند مثلا وگن باشند لذا نمی توانند از محصولات لبنی، گوشت، تخم مرغ و یا سایر موادغذایی که منشاء حیوانی داشته باشند استفاده کنند.

 

عدم تمایل به مصرف تخم مرغ:

گاهی افراد به طور کلی این سبک زندگی را انتخاب کرده اند و با این روش راحت هستند.

 

جایگزین مفید تخم مرغ در رژیم غذایی:

تخم کتان:

یکی از محبوب ترین جایگزین ها در رژیم غذایی وگان تخم کتان است، در صورتی وجود تخم مرغ در دستور پخت وجود دارد؛ کافی است به ازای هر تخم مرغ سه قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده همراه با آب اضافه کنید. برای رسیدن به غلظت مناسب این ماده لازم است قبل از مصرف به مدت پنح دقیقه به آن استراحت دهید، در این صورت می بینید که به غلظت شبیه به تخم مرغ رسیده اید.

 

حالت ژله‌ای تخم کتان می تواند جایگزین مناسبی برای چسبندگی که غذاهایی مانند کیک، کوکو و کوکی نیاز دارند، باشد و این خاصیت به دلیل فیبر موجود در این دانه ها است که به آن موسیلاژ گفته می شود.

 

از طرفی دیگر تخم کتان فواید فوق العاده ای دارد که سبب می شود به عنوان یک جایگرین مناسب برای تخم مرغ باشد از این رو در پخت و پز از آن استفاده زیادی می شود. در ادامه به خواص تخم کتان اشاره می شود:

• بهبود وضعیت گوارشی و کمک به هضم غذا

• ایجاد پوست صاف، درخشان و شفاف

کاهش میزان کلسترول خون

• آنتی اکسیدان فراوان

• منبعی گیاهی مفید برای اسید چرب امگا ۳

 

لوبیا:

در افرادی که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنند استفاده از لوبیا می تواند بسیار کمک کننده باشد، این ماده غذایی سرشار از پروتئین و فیبر است به طوری که یک فنجان لوبیا می تواند ۱۲ گرم پروتئین را برای بدن تامین کند. استفاده از لوبیا به جای تخم مرغ می تواند به سادگی نیاز بدن به پروئین را فراهم کند.

 

در صورتی که یک شب لوبیاها را در آب بخیسانید و سپس بدون روغن سرخ کنید؛ می توانید میزان کالری آن را کاهش دهید، همچنین می توانید لوبیا را در کنار سالاد همراه با اسفناج یا برنج استفاده کنید، استفاده از لوبیا در سوپ می تواند غلطت آن را افزایش دهد.

سس سیب:

پوره ای که از سیب تهیه می شود را سس سیب می گویند، این سس می تواند با طعم دهنده هایی مانند دارچین شیرین یا جوز هندی مزه بهتری داشته باشد. در صورت استفاده از یک چهارم فنجان معادل ۶۵ گرم می تواند جایگزین یک تخم مرغ باشد. استفاده از سس سیب شیرین نشده بهتر است، اما اگر می خواهید از نوع شیرین شده آن استفاده کنید بهتر است مقدار کربوهیدرات را در برنامه غذایی با دستور پختتان کاهش دهید.

 

دانه چیا:

دستور مصرف دانه چیا به عنوان جایگزین تخم مرغ  مانند تخم کتان است. اگر دانه چیا را با سه قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و پنح دقیقه زمان دهید به غلظت مناسبی خواهید رسید. البته دانه چیا نسبت به تخم کتان چسبندگی بیشتری ایجاد می کند. بنابراین استفاده از دانه چیا برای غذاها و دسرهایی که که باید از تخم مرغ استفاده شود برای ایجاد چسبندگی گزینه بهتری است. از جمله خواص دانه چیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• کاهش وزن و لاغری

• منبعی سرشار از پروتئین و کلسیم

• کاهش قندخون و در نتیجه بهبود دیابت نو ۲

• بهبود وضعیت گوارشی با کاهش نفخ

 

پودر اروروت:

اروروت نوعی گیاه سرشار از نشاسته است که همراه با غده زیر زمینی رشد می کند، نشاسته ای که از ریشه های این گیاه استخراج می شود به شکل یک پودر خشک شده (نشاسته یا آرد) ایجاد می شود.

 

در شیرینی پزی، آشپزی و انواع محصولات شخصی و خانگی می توان از این پودر به عنوان جایگزین تخم مرغ استفاده کرد. برای معادل سازی یک تخم مرغ در برنامه غذایی از طریق پودر اروروت می توان از مخلوط ۲ قاشق غذاخوری پودر اروروت و ۳ قاشق غذاخوری آب استفاده کرد.

موز له شده:

یکی از جایگزین های محبوب برای تخم مرغ، موز است، اما نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که در فرآیند پخت و پز ممکن است موز طعم ملایمی داشته باشد. استفاده از سایر میوه های تصفیه شده از قبیل کدو تنبل و آووکادو نیز می توانند جایگزین مناسبی باشند و ممکن است به اندازه کافی بر طعم یا عطر تاثیر نگذارند. استفاده از یک چهارم فنجان یا ۶۵ گرم از هر میوه ای می توانید معادل با یک تخم مرغ باشد. در کیک ها، کلوچه ها، براونی ها و نان های سریع این جایگزینی پاسخ بهتری می دهد.

 

پوره موز می تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد اما به علت طعم شیرینی که دارد بهتر است در غذاهایی که طعم شیرینی دارند مانند شیرمال یا کیک استفاده شود. در صورتی که فرد از رژیم  غذایی وگان پیروی می کند موز له شده برای پختن کیک شکلاتی می تواند بهترین انتخاب باشد.

در شیرینی‌ها یا کوکی‌های موز علاوه بر شیرین کنندگی می تواند خاصیت چسبندگی نیز ایجاد کند بنابراین می تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد. از جمله خواص موز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بهبود وضعیت سیستم گوارشی

• جلوگیری از کم خونی

• غلبه بر افسردگی زیرا دارای تریپتوفان است که می تواند به سروتونین تبدیل شود.

توفو ابریشمی:

یکی از بهترین جایگزین های تخم مرغ برای افرادی که رژیم غذایی وگان دارند توفو است. توفو در بسیاری از غذاهای گیاهی استفاده می شود، استفاده از ترکیب بکینگ پودر یا جوش شیرین همراه با توفو ابریشمی که یکی از انوع توفو است می تواند نتیجه بهتری به همراه داشته باشد.

 

توفو ابریشمی می تواند جایگزین مناسبی برای تخم مرغ باشد زمانی که می خواهید چیز کیک، انواع پودینگ گیاهی یا پای خامه‌ای درست کنید، برای کسانی که از رژیم  غذایی وگان پیروی می کنند هنگام تهیه وعده های نام برده شده باید از شیرهای گیاهی به جای شیر لبنی استفاده کنند. باید توجه داشت توفوی معمولی که حالت سفتی دارد نمی تواند نتیجه پخت را چندان مطلوب کند و باید از توفو ابریشمی استفاده کرد.

 

کره آجیلی:

استفاده از کره های آجیلی از جمله کره بادام زمینی، کاشو یا کره بادام شیرین می تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای تخم مرغ در اکثر دستورات پخت استفاده شود.

برای معادل سازی تخم مرغ با کره آجیلی می توان از ۳ قاشق غذاخوری یا ۶۰ گرم از کره به عنوان یک عدد تخم مرغ استفاده کرد. از آنجایی که کره می تواند بر طعم نهایی محصول شما تاثیر بگذارد بهتر است برای تهیه براونی، پنکیک و کلوچه از آن استفاده کرد. استفاده از کره آجیلی کرمی بهتر است زیرا نمونه ترد آن نمی تواند مواد را به خوبی با هم مخلوط کند.

 

پودر کدو حلوایی:

یکی دیگر از گزینه های عالی به عنوان جایگزین تخم مرغ پودر کدو حلوایی است، در صورتی که قصد دارید نان تهیه کنید می توانید از پودر کدو حلوایی به عنوان تحم مرغ استفاده کنید. این ماده به دلیل شیرینی و چربی که دارد به عنوان یکی از اجزای شیرینی استفاده می شود.

 

استفاده از پودر کدوحلوایی علاوه بر خاصیت چسبندگی می تواند از خشک شدن شیرینی ها نیز جلوگیری کند. هنگامی که زمان طبخ طولانی تر باشد استفاده از این پودر می تواند گزینه مناسب تری باشد. علاوه بر تمام موراد ذکر شده کدو حلوایی یک ماده غذایی مقوی است که در ادامه به خواص آن اشاره می کنیم:

• منبع خوبی از ویتامین آ جهت جوان سازی پوست

• منبع آنتی اکسیدان

• محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش

• کاهش دادن استرس و اضطراب

• درمان مشکلات گوارشی از جمله یبوست

  ثبت آگهی رایگان