در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

خونریزی بعد از پاپ اسمیر

پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱ علمی
  • تصویر شماره خونریزی بعد از پاپ اسمیر
  • تصویر شماره خونریزی بعد از پاپ اسمیر
  • تصویر شماره خونریزی بعد از پاپ اسمیر
  • تصویر شماره خونریزی بعد از پاپ اسمیر

پاپ اسمیر آزمایشی است که به وسیله معاینه دهانه رحم سلول های سرطانی و مشکوک را شناسایی می کند و پزشک در صورت وجود هرگونه مشکل سعی می کند با ابزار دارویی آن را رفع کند. گاهی بعد از انجام تست پاپ اسمیر شخص خونریزی پیدا می کند و نگرانی هایی برای او ایجاد می شود لذا در ادامه به تفسیر این موضوع می پردازیم.

تست پاپ اسمیر:

سرطان رحم توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود و حتی در زنانی که رابطه جنسی منظم ندارند لازم است این تست را به شکل منظم انجام دهند. خانم ها باید از ۲۱ سالگی تا ۶۵ سالگی به شکل منظم این تست را تکرار کنند، در زنانی که از نظر جنسی فعال تر هستند توصیه می شود انجام این تست را زودتر آغاز کنند.

 

در صورتی که فردی هیسترکتومی انجام دهد ممکن است نیازی به پاپ اسمیر منظم نداشته باشند، این تکرار منظم بستگی به این دارد که؛ از رحم نمونه برداری شود یا فرد در معرض خطر سرطان رحم باشد یا نباشد. گاهی بعد از یائسگی نیاز است پاپ اسمیر همچنان منظم اتفاق بیوفتد. در صورتی که مطمئن نیستید باید این تست را انجام دهید یا خیر می توانید با پزشک یا ارائه دهندگان سلامت مشورت کنید.

 

تست پاپ اسمیر می تواند وجود سلول های سرطانی و غیرطبیعی را تا حد زیادی مشخص کند. در صورتی که پزشک سلول غیرطبیعی را شناسایی کند؛ فر را برای انجام آزمایشات بیشتر ارجاع می دهد. اگر سلول های غیرطبیعی و سرطانی رحم شناسایی شوند پزشک راهی را برای درمان این مورد پیشنهاد می دهد.

 

زمان مراجعه برای انجام تست پاپ اسمیر:

موارد زیر توصیه های انجمن متخصصان زنان و زایمان آمریکا است:

• افراد بین ۲۱ تا ۲۹ سال باید هر سه سال یک بار این تست را تکرار کنند.

 

• افرادی که بین ۳۰ تا ۶۵ سال هستند باید هر پنج سال یک بار این تست را تکرار کنند، انجام آزمایش hpv همزمان با پاپ اسمیر اتفاق می افتد که به آن آزمایش همزمان گفته می شود.

 

• در صورتی که فرد به نقص سیستم ایمنی از جمله HIV مبتلا است باید تست پاپ اسمیر را بیشتر انجام دهد. پزشک برای این افراد توصیه نامه تست فردی ارائه خواهد کرد.

 

• در صورتی که خود فرد تمایل دارد این آزمایش را بیشتر انجام دهد؛ امکان پذیر هست.

 

• افراد باید توجه داشته باشند اگر در یک رابطه تک همسری هستند یا از نظر جنسی چندان فعال نیستند نباید از این تست غافل شوند.

 

• یکی از بیماری های احتمالی که با این تست امکان تشخیص آن وجود دارد؛ HPV  است که هیج پیش زمینه ای ندارد و خاموش است، البته قابل توجه است HPV تنها عامل ایجاد سرطان رحم نیست و عوامل دیگری نیز وجود دارند.

 

• در مورد این که هرچند وقت یکبار باید معاینه لگن را انجام دهند، دستورالعمل خاصی نیست.

به طور معمول ۲۱ سالگی سن متوسط معاینه لگن است، در صورتی که زمینه خطر وجود داشته باشد؛ ممکن است پزشک تشخیص دهد برای کنترل و پیشگیری این تست را زودتر شروع کند.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

این تست باید توسط پزشک یا پرستار انجام شود، همچنین ارائه دهندگان خدمات سلامتی ممکن است این تست را با پرسیدن چند سوال انجام دهند.

در صورتی که فرد در تجربه اول خود باشد، برای او در این باره توضیح می دهند و این موقعیت مناسبی برای پرسیدن سوالاتی مناسب است، سپس اتاق را ترک خواهند کرد تا لباس ها را از کمر به پایین درآورده و گان بپوشید.

 

تختی که در اتاق وجود دارد؛ امکان می دهد پاها را روی رکاب ها قرار داده و آنها را از هم باز کنید. سپس پزشک از شما می خواهد خود را به سمت جلو بکشید و نشیمن گاه خود را روی میز گذاشته و زانوها را خم کنید، در این صورت امکان دسترسی به رحم به شکل کامل وجود دارد.

 

در مرحله بعد با استفاده از ابزاری بنام اسپکولوم که وارد واژن می شود پزشک به آرامی رحم را معاینه می کند. ممکن است فرد بعد از ورود اسپکولوم به واژن و باز شدن آن؛ مقداری درد و نارحتی احساس کند، همچنین ممکن است با استفاده از تاباندن نور به داخل رحم،  دهانه سرویکس بهتر دیده شود.

 

نمونه گیری در این تست کمتر از یک دقیقه طول می کشد. این نمونه برداری با استفاده از برسی انجام می شود که سلول ها را جمع آوری می کند لازم به ذکر است درد این مرحله معمولا با یک نیشگون کوچک قیاس می شود. در نهایت پزشک اسپکولوم خارج کرده و از اتاق خارج می شود تا فرد به راحتی لباس خود را بپوشد.

خونریزی بعد از انجام تست پاپ اسمیر:

بروز مشکل در حین انجام تست پاپ اسمیر احتمال بسیار کمی دارد، گاهی ممکن است بعد از انجام پاپ اسمیر مقدار کمی خونریزی از واژن وجود داشته باشد، بنابراین بهتر برای پیشگیری از لک شدن لباس ها از گان و لباس محافظ استفاده کرد. در واقع این خونریزی معمولا طبیعی و شایع است و جای نگرانی وجود ندارد، ممکن است ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از نمونه برداری لکه بینی وجود داشته باشد.

 

همانطور که در مورد چگونگی انجام پاپ اسمیر گفته شد، سلول هایی که از دهانه رحم برداشته می شوند ممکن است باعث ایجاد خراش و التهاب شود، همچنین ممکن است تا چند روز لک و خون مشاهده شود که معمولا مسئله ای نیست و خود به خود برطرف می شود. گاهی برای متوقف کردن خونریزی ناشی از تست پاپ اسمیر از درمان دارویی استفاده می شود. 

گاهی خونریزی بعد از پاپ اسمیر نشانه ی حساسیت مخاط دهانه رحم در اثر یک عفونت حاد می باشد، اگر خونریزی شدید و طولانی شود، فرد حتما باید مورد معاینه و آنالیز توسط یک متخصص قرار بگیرد تا در صورت وجود عفونت، دارو درمانی یا سایر روش های موثر صورت بگیرد.

 

تست پاپ اسمیر در واقع می تواند نجات دهنده زندگی باشد، این تست می تواند سرطان رحم را در مراحل ابتدایی تشخیص دهد، در نتیجه می توانید هر چه سریع تر قبل از پیشرفت سرطان از آن پیشگیری کنید. یکی از بهترین و مهم ترین کارهایی که می توان برای پیشگیری از این سرطان انجام داد تست پاپ اسمیر است.

 

دلایل خونریزی بعد از انجام تست پاپ اسمیر:

در بیشتر موارد خونریزی بعد از پاپ اسمیر دلیل خاصی ندارند و جای نگرانی نیست. در ادامه به دلایل شایع بعد از پاپ اسمیر می پردازیم:

 

حساسیت رحم:

در تست پاپ اسمیر؛ پزشک با استفاده از یک برس مقداری از بافت رحم را بر می دارد، این عمل ممکن است سبب خونریزی روشن طی ۱ الی ۲ روز بعد شود. خونریزی بعد از تست معمولا ناشی از تحریک دهانه رحم است و به ندرت ناشی از خطای انسانی است، خونریزی بعد از مدتی متوقف می شود و دیگر تکرار نمی شود.

بارداری:

در صورتی که فرد باردار باشد؛ جریان خون موجود در رحم بیشتر است، لذا تحریک هرچند کوچک می تواند سبب خونریزی شود، هرچه سن حاملگی فرد بالاتر باشد احتمال خونریزی نیز افزایش می یابد. لازم به ذکر است پاپ اسمیر در دوران بارداری نمی تواند به جنین آسیبی وارد کند، همچنین خونریزی بعد از تست صرفا به معنی سقط جنین نیست. در صورتی که مادر باردار بعد از انجام تست پاپ اسمیر خونریزی زیاد همراه با کرامپ شکمی دارد باید به پزشک مراجعه کند تا از سالم بودن جنین خود اطمینان حاصل کند.

 

دوران قاعدگی:

انجام دادن تست پاپ اسمیر چند روز قبل از دوره قاعدگی می تواند سبب لکه بنی و سپس خونریزی شدید شود، اما باید توجه داشت این خونریزی شدید ناشی از قاعدگی است و موضوع خطرناکی محسوب نمی شود. خونریزی بعد از پاپ اسمیر که مربوط به دوران قاعدگی است، علامت های تیپیکی دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دیدن لکه خونی چند روز قبل از شروع دوره

• خونریزی نزدیک دوران پریود که نشان دهنده شروع چرخه قاعدگی باشد.

• خونریزی بعد از الگوی خونریزی مشخص فرد

سرطان رحم:

سرطان رحم در مراحل اولیه علامت های محدودی را از خود نشان می دهد که می تواند شامل خونریزی غیرعادی بین دوره های پریود یا خونریزی شدید در مراحل آخر دوره باشد، این خونریزی مربوط به تست نمی باشد بلکه ممکن است پاپ اسمیر مقداری این خونریزی را افزایش دهد.

 

رحم ضعیف:

سرویکس شکننده به وضعیتی گفته می شود که در آن رحم حساس است و در معرض خونریزی یا آسیب قرار دارد. گاهی ممکن است سرویکس ضعیف همزمان با یک بیماری عروقی خونی در ناحیه رحم اتفاق بیوفتد. التهاب سرویکس بر اثر یک عفونت، آسیب عفونت‌های مقاربتی مثل کلامیدیا و برآمده شدن سلول‌های داخل سرویکس به سمت خارج می تواند از سایر علل ضعف سرویکس باشند. 

 

برچسب ها :
#زنان
  ثبت آگهی رایگان