در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
کسب و کار خود را همین امروز ثبت کنید.

رشت‌گشت | RashtGasht

سایت زباله سراوان

دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱ اخبار گیلان
  • تصویر شماره سایت زباله سراوان

عملیات اجرایی ساماندهی و بهسازی دفن‌گاه پسماند سراوان رشت با حضور نماینده ویژه وزیر کشور در نیمه نخست اردیبهشت آغاز می‌شود.

 

مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نظر به انتظارات به حق مردم سراوان استان گیلان نسبت به تبعات زیست محیطی دفن‌گاه پسماند، عملیات اجرایی ساماندهی، بهسازی فنی و زیربنایی این دفن‌گاه، کلید خورده و به صورت جدی دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مشروح این اطلاعیه به شرح زیر است:

ساماندهی و بهسازی دفن‌گاه زباله سراوان که به یک بحران‌های زیست محیطی و اجتماعی تبدیل شده است، از روز ورود هیئت دولت به استان گیلان (۸ بهمن ۱۴۰۰) به طور جدی در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت و وزیر کشور با حضور در منطقه و گفت‌وگو با مردم، دستور انجام طراحی مناسب و اقدامات عاجل به منظور تعطیلی کامل این دفن‌گاه را صادر کرد.

واقعیت این است که با گذشت ۴۰ سال از عمر این دفن‌گاه و افزایش زباله منطقه به بیش از ۱۰۰۰ تن در روز، ساماندهی آن پیچیدگی‌های فنی و مدیریتی زیادی پیدا کرده است که در طول ۳ ماه گذشته تلاش شد تا حد زیادی برطرف و در خصوص راه حل جامع هم توافق ایجاد شود.

حضور نماینده ویژه وزیر کشور در سراوان رشت از نیمه اردیبهشت

طی این مدت با برگزاری جلسات مکرر و مذاکرات طولانی بین استانداری گیلان، شهرداری رشت، پیمانکاران و سرمایه گذاران و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، توافق شد عملیات اجرایی در محور‌های زیر در نیمه نخست اردیبهشت ماه امسال با حضور نماینده ویژه وزیر کشور آغاز شود:

۱- طراحی الگوی ساماندهی (شامل پوشش کامل خاک، کنترل و تصفیه شیرابه) و انعقاد قرارداد با پیمانکار و تأمین حدود ۷۰ میلیارد تومان برای این قرارداد و ایجاد تمهیدات لازم برای عملیات اجرایی.

۲- تعیین تکلیف اختلافات موجود در خصوص تصفیه خانه شیرابه که باعث شده بود راه اندازی آن به تأخیر بیفتد.

افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی از ۱۵۰ تن به ۱۰۰۰ تن

۳- اصلاح مدیریت کارخانه کود آلی و آغاز افزایش ظرفیت آن از ۱۵۰ تن فعلی به ۱۰۰۰ تن که باعث کاهش ۷۰ درصدی زباله دفنی می‌شود.

این عملیات به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد که سهم دولت تأمین شده است.

مابقی از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی تأمین خواهد شد و در این خصوص اقدامات لازم انجام شده است.

پردازش صحیح و اصولی تمامی پسماند‌های تولیدی منجر به کاهش دورریز زباله و جلوگیری از دفن مستقیم آن خواهد شد.

۴- پیگیری مشکلات تأمین منابع نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت.

تاکنون بیش از ۸ میلیون دلار به این طرح تخصیص داده شده و لازم است حدود ۳۲ میلیون دلار دیگر توسط دولت و سرمایه گذار تخصیص یابد.

استفاده از دورریز واحد‌های پردازش به عنوان سوخت در نیروگاه‌های زباله سوز یکی از بخش‌های مهم حل این مسئله است که زمان بندی اتمام آن به زودی به مردم اعلام خواهد شد.

انتخاب محل جدید برای دفن پسماندهای توليدی

۵- همچنین مقرر شد استانداری گیلان سریعا محل جدیدی را برای دفن پسماند‌های تولیدی بر اساس شاخص‌های زیست محیطی انتخاب و زمینه استفاده از آن را فراهم سازد.

تکالیف استانداری گیلان و شهرداری رشت و سازمان شهرداری‌ها برای حل این بحران کاملا روشن شده است و گزارش‌گیری روزانه از اجرایی شدن اقدامات به منظور مشخص شدن میزان پیشرفت صورت خواهد گرفت.

منطقه سراوان رشت تا پایان سال به شرایط عادی برگردد

بر اساس برنامه مورد توافق، امید است تا پایان سال ۱۴۰۱ این منطقه به شرایط عادی باز گردد و آلودگی‌های محل دفن شامل کنترل شیرابه، بو، آلودگی هوا و حشرات موذی به حد قابل قبولی کاهش یابد.

برچسب ها :
#زباله#سراوان
  ثبت آگهی رایگان